Primăria Chișinău analizează posibilitatea înființării unui serviciu de management al parcărilor cu plată
Primăria Municipiului Chișinău anunță, într-un comunicat de presă, că analizează posibilitatea înființării unui serviciu de management al parcărilor cu plată, care să contribuie la soluționarea problemelor actuale legate de parcarea auto, scrie Realitatea.MD.
În cest acontext, cetățenii urbei sunt chemați să participe la un sondaj, în scopul identificării de soluții eficiente privind managementul parcărilor.
Reprezentanții municipalității precizează că astfel vor:
- Îmbunătăți traficul urban: Un sistem bine gestionat de parcare cu plată poate reduce aglomerația, contribuind la fluidizarea traficului și la reducerea timpului petrecut în căutarea unui loc de parcare;
- Crește disponibilitatea locurilor de parcare: Prin optimizarea utilizării spațiilor disponibile, vom putea asigura mai multe locuri de parcare pentru rezidenți și vizitatori;
- Genera venituri pentru dezvoltarea orașului: Fondurile obținute din serviciile de parcare vor putea fi reinvestite în infrastructura urbană, cum ar fi reabilitarea străzilor, modernizarea trotuarelor și crearea de noi spații verzi, facilități pentru utilizarea transportului alternativ;
- Promova utilizarea mijloacelor de transport alternativ: Implementarea unui sistem de parcare cu plată poate încuraja utilizarea transportului public, a bicicletelor și a altor mijloace de transport ecologice, contribuind astfel la reducerea poluării.
Locuitorii Capitalei sunt rugați să răspundă la câteva întrebări în următorul SONDAJ.
Primăria municipiului Chișinău precizează că va ține cont de opiniile și sugestiile chișinăuienilor.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.