(FOTO) Remorci cu gunoi, ridicate de pe un teren din Chișinău. Proprietarul a chemat poliția și a accidentat un muncitor
Șapte remorci cu deșeuri au fost colectate, zilele trecute, de pe strada Dumitru Moruzi sunt Capitală. Responsabilii spun că au lichidat gunoiștea creată de proprietarul imobilului pentru a evita răspândirea unui focar de infecții. Potrivit municipalității, proprietarul depozita neautorizat pe spațiul public adiacent îngrădirii curții sale deșeuri de diferită proveniență (construcție, tâmplărie, activitate comercială, menaj).
Nemulțumit că serviciile municipale au intervenit, proprietarul imobilului a chemat poliția, menționând că terenul ar fi minat.
„Pretura sectorului Centru, în conlucrare cu Direcția Generală Locativ-Comunală și Amenajare, ÎMSL Centru și ÎMGFL nr. 9, a desfășurat lucrări de salubrizare mecanică și manuală a deșeurilor, fiind colectate și transportate cu ajutorul tehnicii specializate 7 remorci de deșeuri.Însă, pentru a bloca lucrările de salubrizare, proprietarul imobilului, în semn de protest, a anunțat serviciul de urgență 112 despre minarea terenului de pe strada Dumitru Moruzi, nr. 2. La fața locului au intervenit echipajele secției tehnico-explozive a Centrului Tehnico-Criminalistic și Expertize Judiciare a IGP, colaboratorii Inspectoratului de Poliție Centru, serviciul de medicină urgentă și pompierii IGSU. În urma verificărilor, alerta cu bombă s-a dovedit a fi falsă”, spun reprezentanții Primăriei.
Responsabilii din cadrul Primăriei Chișinău spun că tot în timpul lucrărilor de salubrizare și evacuare a deșeurilor, un angajat al Întreprinderii Municipale de Gestionare a Fondului Locativ nr. 9 a fost accidentat de un automobil la volanul căruia se afla proprietarul imobilului de pe strada Dumitru Moruzi, nr. 2.
„Angajatului i-a fost acordată asistența medicală primară, iar responsabilii din domeniul ordinii publice urmează să identifice toate circumstanțele. Adresăm mulțumiri serviciilor implicate, totodată rugăm cetățenii să respecte autoritățile administrative, organele de drept și legea”, se arată în comunicatul emis de Primăria Chișinău.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.
Lot comercial de produse utilizate în medicina estetică, depistat la Leușeni
O tentativă de introducere ilicită în țară a unui lot comercial de produse utilizate în medicina estetică a fost contracarată de polițiștii de frontieră din cadrul PTF Leușeni, în conlucrare cu funcționarii vamali.
(VIDEO) Au murit la datorie: cei doi polițiști accidentați la Sîngerei au pierdut lupta la spital
Doi polițiști din nordul țării au fost loviți în plin de o mașină în timp ce documentau o contravenție. Tragedia s-a produs în după amiaza zilei de marți, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei. Victimele au decedat la spital, în pofida eforturilor medicilor de a le salva viața.