Operatorii de telefonie mobilă din R.Moldova și UE au convenit asupra reducerii progresive a prețurilor pentru apelurile și datele mobile

La 20 septembrie, operatorii din Republica Moldova și din UE au convenit asupra reducerii prog pentru cetățenii UE și ai Republicii Moldova care călătoresc în afara granițelor.

publicat de Anatol Chirilov
vineri, 29 septembrie 2023, 15:04
RM and UE

Potrivit unui comunicat de presă al Comisiei Europene, Organismul Autorităților Europene de Reglementare în domeniul Comunicațiilor Electronice (OAREC) a sprijinit operatorii în definirea unei traiectorii pentru reducerea prețurilor cu amănuntul, ca parte a angajamentelor asumate în cadrul unei Declarații Comune semnate în luna mai.

Declarația, care se bazează pe un acord voluntar, a fost negociată între operatorii de telecomunicații din UE și Moldova cu sprijinul OAREC, al Comisiei Europene și al autorităților moldovenești. În urma semnării declarației comune și a parcursului convenit cu plafoanele prețurilor cu amănuntul, serviciile de roaming vor fi progresiv mai puțin costisitoare pentru cetățenii care călătoresc între UE și Moldova.

Cetățenii vor beneficia de tarife mai mici pentru serviciile de telefonie mobilă începând cu 1 ianuarie 2024. Declarația se va aplica până la 31 decembrie 2025, după care va putea fi reînnoită.

La 1 septembrie, Comisia Europeană a adoptat o propunere de includere a roamingului în Acordul de Asociere UE-Moldova.

Odată ce toți pașii necesari vor fi parcurși, vizitatorii moldoveni în UE își vor putea folosi telefoanele mobile în aceleași condiții de preț ca și cum s-ar afla în Republica Moldova, în timp ce călătorii din UE vor beneficia de aceleași drepturi atunci când vizitează Moldova.