(FOTO) Noi detalii despre perchezițiile CNA la un centru de reabilitare a persoanelor vârstnice şi cu dizabilităţi. Șefa, Olga Arseni, reținută pentru 72 de ore
Directorul și directorul adjunct al unui Centru de reabilitare a persoanelor vârstnice şi persoanelor cu dizabilităţi din or. Vadul lui Vodă, dar și un intermediar au fost reținuți de CNA și procurorii mun. Chișinău în urma a peste 50 de percheziții desfășurate pe întreg teritoriul țării. Persoanele sunt cercetate în mai multe dosare de corupere pasivă, trafic de influență și delapidarea averii străine cu folosirea situației de serviciu în procesul de achiziții publice.
Potrivit datelor preliminare, directorul și directorii adjuncți ai instituției, aflate în subordinea Ministerul Muncii și Protecției Sociale și finanțate din bugetul de stat, ar fi implementat o schemă infracțională de pretindere sistematică a mijloacelor financiare ce nu li se cuvin cu sume cuprinse între 10 000 de lei și 40 000 lei - bani destinați fraudării licitațiilor publice pentru achiziționarea diferitor bunuri și servicii în beneficiul sanatoriului.
De asemenea, ofițerii CNA au mai documentat faptele comise de către conducerea sanatoriului, manifestate prin neîncasarea în contabilitatea instituției a mijloacelor financiare, percepute de la persoanele fizice pentru tratamentul de recuperare balneo-sanatorială – bani care ulterior erau repartizați și utilizați în scopuri private, inclusiv acțiunile factorilor de decizie care au condus la delapidarea patrimoniului instituției.
Precizăm că acțiunile de urmărire penală vizează și 12 agenți economici, cercetați în dosarele menționate. În prezent, trei persoane - directorul, directorul adjunct al sanatoriului și un intermediar - sunt reținute pentru 72 de ore și se află în custodia CNA, iar toate acțiunile procesual-penale au loc sub conducerea Procuraturii mun. Chișinău.
Potrivit bloggerului Eugen Luchianiuc, șefa reținută de CNA este Olga Arseni.







UPDATE // (VIDEO) Carambol cu implicarea unei autocisterne, la Sîngerei. Noi detalii de la Poliție
Potrivit IGP, acum o oră, polițiștii din Sîngerei au fost sesizați despre izbucnirea unui incendiu la un autocamion cu cisternă care transporta combustibil, pe traseul R 6, în apropierea satului Mihailovca.
Nereguli în documentele unui mijloc de transport, depistate la PTF Giurgiulești – Galați
Polițiștii de frontieră din Punctul de trecere a frontierei Giurgiulești – Galați au identificat un caz de nereguli în actele de însoțire ale unui mijloc de transport. Incidentul a avut loc pe sensul de intrare în țară, când, pentru efectuarea formalităților de control, s-a prezentat un cetățean al Republicii Moldova, în vârstă de 25 de ani, conducând un mijloc de transport înmatriculat în România.
Accidentul de la Sîngerei. Șoferul vinovat de moartea celor doi polițiști, reținut pentru 72 de ore
Șoferul implicat în accidentul de la Sîngerei, în urma căruia doi poliști de patrulare și-au pierdut viața în timpul serviciului, a fost reținut pentru 72 de ore.