Corupere pasivă: pedolog condamnat la 3 ani de închisoare și amendă de 300 de mii de lei
Un pedolog din cadrul ÎS„Institutul de Proiectări pentru Organizarea Teritoriului” a fost recunoscut vinovat de comiterea a două capete de acuzare de corupere pasivă. Pe un capăt de acuzare instanța a dispus liberarea acestuia de pedeapsă, în legătură cu expirarea termenului de prescripție.
Pentru cel de-al doilea capăt de acuzare, instanța a dispus o pedeapsă cu închisoare pe un termen de 3 ani, cu supendare pe un termen de probă de 3 ani, amendă în mărime de 300 000 de lei și privarea de dreptul de a exercita funcții publice pe un termen de 5 ani. Totodată, instanța a dispus confiscarea sumei de 11 000 de lei, cu titlu de mijloace bănești rezultate din infracțiuni.
Conform probelor prezentate în instanță, în iulie 2021, inculpatul ar fi acceptat propunerea pedologului principal din cadrul Î.S. „Institutul de Proiectări pentru Organizarea Teritoriului” (în privința căruia cauza penală a fost disjunsă), privind diminuarea procentului de bonitate, în materialele investigațiilor pedologice pentru aprecierea notei de bonitate a solului, efectuat asupra a două terenuri din raionul Ialoveni, în schimbul a 11 000 de lei, bani pe care i-ar fi primit de la acesta.
Sentința poate fi atacată cu apel la Curtea de Apel Centru în termen de 15 zile.
(VIDEO) A încercat să obțină zeci de mii de lei de la o femeie de 89 de ani. Tânăr de 20 de ani, reținut la Bălți
Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii din Bălți, fiind suspectat că făcea parte dintr-o grupare care punea în aplicare escrocherii prin metoda „ruda implicată în accident”.
Vehicule dezmembrate și cu termenul de aflare în țară depășit, descoperite în cadrul unui control vamal
În urma unei acțiuni de control desfășurate de ofițerii Echipelor mobile ale Serviciului Vamal, au fost depistate mai multe mijloace de transport în stare parțial dezmembrată, introduse anterior pe teritoriul Republicii Moldova sub regim vamal de admitere temporară.
(VIDEO) Zeci de mii de euro, găsiți de vameși într-o ladă frigorifică, la Leușeni
Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, au deconspirat o tentativă de contrabandă cu 168.800 de euro într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.