(VIDEO) Au murit la datorie: cei doi polițiști accidentați la Sîngerei au pierdut lupta la spital

Doi polițiști din nordul țării au fost loviți în plin de o mașină în timp ce documentau o contravenție. Tragedia s-a produs în după amiaza zilei de marți, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei. Victimele au decedat la spital, în pofida eforturilor medicilor de a le salva viața.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 23 iunie 2026, 19:24
Au murit la datorie: cei doi polițiști accidentați la Sîngerei au pierdut lupta la spital

Victimele accidentului sunt Mihail Chiriac, care s-a stins din viață la vârsta de 29 de ani, iar Nicolae Dragan avea doar 25 de ani, scrie nordinfo.md.

„Șoferul din mașina albastră din Volkswagen a adormit la volan. S-a trezit că s-a tamponat, polițiștii au oprit pe cineva și îl documentau, stăteau după mașină, reiese că erau între două mașini”, a spus o martoră.

La fața locului a venit șeful Inspectoratului General de Poliție, Viorel Cernăuțanu. Acesta a declarat că șoferul care a provocat accidentul a adormit la volan.

„Preliminar, ce a declarat șoferul mijlocului de transport care a tamponat, și din ceea ce vedem, din imaginile video preliminare, a adormit, așa și declară că a adormit la volan și a pierdut control mijlocului de transport, ceea ce a dus spre tamponare a acești doi polițiști, care la acel moment, documentau o contravenție în acea locație”, a declarat Viorel Cernăuțeanu, șef al Inspectoratului General al Poliției al MAI.

Pierderea celor doi polițiști este o adevărată tragedie, a menționat Viorel Cernăuțanu.

„Ceva care emoționează și societatea, și întregul efectiv polițienesc, deoarece aceștia sunt colegii noștri. Noi ajungând în aceste situații dureroase trebuie să avem grijă în continuare și de ei, și de familii. Vedem că este și tatăl unui tânăr aici, care, cu părere de rău, este dificil să-i explici și să poți împărtăși durerea acestuia.”

Medicii spun că au depus tot efortul pentru a-i salva pe polițiști. Au intervenit și chirurgi din Chișinău, însă traumele au fost prea grave.

„După amiaza zilei, în jurul orelor 15, au fost aduși doi polițiști care se aflau în misiune. În rezultatul unui traumatism rutier, într-o stare extrem de gravă cu un politraumatism acut, amputarea traumatică a membrului inferior la nivelul genunchiului, la unul pe dreapta, la altul pe stânga, fractură deschisă polifocală a oaselor gambii, partea opusă a membrului, traumă craniocerebrală închisă, contuzie cerebrală, edem cerebral, embolie lipidică, șoc traumatic grad 3, ireversibil”, a povestit Ion Galus, medic la Spitalul Raional Sîngerei.

Ambii polițiști se aflau pe acostament în timpul impactului, în afara autospecialei de serviciu care staționa regulamentar cu semnalele luminoase conectate.

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.