Secetă prelungită! România a cerut apă potabilă de la R. Moldova

Canicula şi seceta prelungită au pus companiile de distribuţie a apei potabile din România într-o situație dificilă, multe regiuni confruntându-se cu rezerve aproape epuizate și furnizarea apei raționalizată. În acest context, România a solicitat ajutorul Republicii Moldova, potrivit adevarul.ro.

publicat de Vadim Ungureanu
sâmbătă, 20 iulie 2024, 14:08
apă

Vineri, Administraţia Naţională Apele Române (ANAR) a anunţat că România a cerut Republicii Moldova să mărească debitul de apă eliberată din Barajul Stânca-Costești de la 38 mc/s la aproximativ 60 mc/s pentru o perioadă de 7 zile. 

Solicitarea a fost aprobată și pusă în aplicare de grupul operativ tehnic de la acumularea Stânca-Costești. Ambele părți vor monitoriza situaţia debitelor afluente pentru a pregăti manevrele ulterioare.

De asemenea, ANAR a informat că s-au încheiat lucrările de reparaţii la conducta de la priza de rezervă a barajului Stânca-Costești. Aceste reparaţii sunt esenţiale pentru a asigura resursele de apă necesare alimentării cu apă în județul Botoșani și pentru irigațiile deservite de această sursă.

Situat pe râul Prut, Stânca-Costești este al doilea baraj ca importanţă din România după Porţile de Fier I și al treilea din Europa, excluzând regiunile estice ale Rusiei. Administrarea acestui baraj este realizată în comun de România și Republica Moldova, deciziile fiind luate de reprezentanţii ambelor părți, conform regulamentului de exploatare. Din partea României, barajul este gestionat de Exploatarea Complexă Stânca-Costești.

Pe fondul secetei prelungite şi al rezervelor aproape epuizate, în aproape 300 de localităţi din România au fost impuse restricţii la furnizarea apei potabile.

sursa: adevarul.ro.

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.