Mihai Stratulat: Nemerenco în loc să meargă pe la spitale să fotografieze veceurile, mai bine ar face o analiză a managementului spitalelor aflate în subordinea sa

Ala Nemerenco în loc să meargă pe la spitale să fotografieze veceurile, mai bine ar face o analiză a managementului spitalelor aflate în subordinea sa. Opinia aparține medicului pediatru, Mihai Stratulat, care se întrebă retoric dacă Ala Nemerenco este specialist în managementul sănătății, sa nu.

publicat de Anatol Chirilov
joi, 8 februarie 2024, 10:44
Stratulat

În context, Mihai Stratulat amintește că, Ala Nemerenco ,,ne promitea solemn, vreo 2 ani in urma că va face din Institutul Oncologic "o instituție de forță în sistemul de sănătate", dar...”.

Celebrul medic pediatru a prezentat un scurt istoric:

,,În decembrie 2021 Ministerul Sănătății inițiază concursul pentru ocuparea funcției de director la Institutul Oncologic, iar pe 19 ianuarie 2022, Ministerul Sănătății condus de Ala Nemerenco numește în funcție un nou director!.

Peste vreo jumate de an, prin luna iunie 2022, Ala Nemerenco revine pe Facebook și ne anunță ca situația de la Institutul Oncologic rămâne încă proastă: „Nu pot înțelege cum s-a făcut, că ani de zile, în baza tehnico-materială a Institutului Oncologic nu s-a investit aproape nimic. Instituția nu are un tomograf propriu, și nici RMN, mamografe performante, deține doar un singur aparat modern pentru radioterapie, și acela instalat anul acesta, nu are mașini suficiente de anestezie și nici de dializă pentru pacienții oncologici”. Ministra susține că „nu e de mirare că pacienții au ajuns să aștepte cu lunile investigațiile, operațiile și tratamentele”. Ea spune că a pregătit un plan de modernizare a Institutului.

„Voi face mai mult decât îmi stă în puteri ca această instituție să ajungă una de forță în sistemul de sănătate, de care nimănui să nu-i mai fie frică"

Pe 25 ocombrie 2023 Ministerul Sănătății s-a autosesizat după ce a fost difuzat la un post TV cazul unei femei, care a fost nevoită să dea mită pentru a fi tratată de cancer la Institutului Oncologic. Ala Nemerenco: "Cred că ar fi fost mai ușor să desființăm Institutul Oncologic decât să inițiem tratamentul lui"!

Prin decembrie 2022, Ministra Sănătății Ala Nemerenco a comentat pe rețele de socializarea situația spitalelor din Republica Moldova, preponderent cele raionale, despre accesul pacienților la servicii medicale, despre absența medicamentelor și echipamentelor medicale ca fiind cauza unui "management defectuos" și "directorii sunt de vina"!

Astăzi, 7 februarie 2024 aflăm din raportul Curții de conturi, că situația la Institutul Oncologic a rămas la fel cum a și fost 3 ani în urmă cu același management defectuos iar spitalul așa și nu a devenit o bomboană, mă scuzați "o instituție de forță în sistemul de sănătate", chiar dacă au pus în funcție un nou director, care a trecut concursul (filtrele PAS) iar spitalul se află în jurisdicția Ministerului Sănătății! ” a menționat el.

În contextul celor expuse, Mihai Stratulat a prezentat și slide-uri din acel raport.

Slide 1
Slide 2
slide 3

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.