Maia Sandu s-a întâlnit cu Ministra olandeză a apărării, Kajsa Ollongren
Șefa statului, Maia Sandu, a avut o întrevedere, astăzi, cu Ministra apărării a Regatului Țărilor de Jos, Kajsa Ollongren, care întreprinde o vizită oficială în țara noastră. Este pentru prima dată când un ministru olandez responsabil de sectorul de apărare vine la Chișinău.
Președinta Maia Sandu și-a manifestat recunoștința pentru sprijinul acordat de Regatul Țărilor de Jos în parcursul european al Republicii Moldova. De asemenea, șefa statului a mulțumit Guvernului olandez pentru asistența acordată țării noastre în domeniul securității cibernetice.
Șefa statului a subliniat importanța consolidării relațiilor bilaterale economice dar și cele în domeniul de securitate și apărare.
De asemenea, Președinta a remarcat despre necesitatea susținerii Ucrainei pentru asigurarea păcii în Republica Moldova și pe continentul european.
(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară
Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.
(VIDEO) „Destul de multe”. Directorul CNA, întrebat câte dosare în derulare vizează funcționari și șefi de întreprinderi de stat
Directorul Centrul Național Anticorupție, Alexandr Pînzari, afirmă că există „destul de multe” dosare aflate în investigare care vizează angajați sau membri ai conducerii unor întreprinderi de stat. Precizarea a fost făcută în cadrul ședinței de astăzi a Parlamentului.
(VIDEO) Renato Usatîi, despre „relația Guvernului cu timpul” și amânarea cu un an a identificării utilizatorilor de cartele PrePay: „Oamenii sunt deja furați astăzi, dar guvernul amână protecția cu un an”
Liderul Partidului Nostru, Renato Usatîi, a criticat dur, de la tribuna centrală a Parlamentului, proiectul de lege privind identificarea utilizatorilor de cartele SIM de tip PrePay, acuzând autoritățile că s-au lăsat manipulate de interesele operatorilor de telefonie mobilă și au acceptat perioada de 12 luni pentru intrarea în vigoare a legii.