Maia Sandu s-a întâlnit cu Ministra olandeză a apărării, Kajsa Ollongren

Șefa statului, Maia Sandu, a avut o întrevedere, astăzi, cu Ministra apărării a Regatului Țărilor de Jos, Kajsa Ollongren, care întreprinde o vizită oficială în țara noastră. Este pentru prima dată când un ministru olandez responsabil de sectorul de apărare vine la Chișinău.

publicat de Anatol Chirilov
joi, 11 aprilie 2024, 20:27
Maia Sandu

Președinta Maia Sandu și-a manifestat recunoștința pentru sprijinul acordat de Regatul Țărilor de Jos în parcursul european al Republicii Moldova. De asemenea, șefa statului a mulțumit Guvernului olandez pentru asistența acordată țării noastre în domeniul securității cibernetice. 

Șefa statului a subliniat importanța consolidării relațiilor bilaterale economice dar și cele în domeniul de securitate și apărare. 

De asemenea, Președinta a remarcat despre necesitatea susținerii Ucrainei pentru asigurarea păcii în Republica Moldova și pe continentul european.

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.

(VIDEO) Renato Usatîi, despre „relația Guvernului cu timpul” și amânarea cu un an a identificării utilizatorilor de cartele PrePay: „Oamenii sunt deja furați astăzi, dar guvernul amână protecția cu un an”

Liderul Partidului Nostru, Renato Usatîi, a criticat dur, de la tribuna centrală a Parlamentului, proiectul de lege privind identificarea utilizatorilor de cartele SIM de tip PrePay, acuzând autoritățile că s-au lăsat manipulate de interesele operatorilor de telefonie mobilă și au acceptat perioada de 12 luni pentru intrarea în vigoare a legii.