Cristina Gherasimov a avut o întrevedere cu ambasadorii statelor membre ale UE, acreditați în R.Moldova

Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, a avut o întrevedere cu ambasadorii statelor membre ale Uniunii Europene, acreditați în Republica Moldova. Părțile au discutat despre prioritățile Guvernului în ceea ce privește agenda de integrare europeană, inclusiv despre primii pași pe care îi efectuăm în evaluarea legislației naționale cu cea a UE.

publicat de Anatol Chirilov
luni, 19 februarie 2024, 16:21
Gherasimov

De asemenea, s-a discutat despre implementarea ultimelor trei recomandări ale Comisiei Europene. În acest sens, viceprim-ministra Cristina Gherasimov a subliniat angajamentul autorităților de a continua reformele în sistemul judiciar și în procesul de deoligarhizare.

Oficiala a mulțumit pentru susținerea constantă oferită, inclusiv în obținerea votului pozitiv pentru lansarea negocierilor de aderare.

Ne bucurăm să avem cea mai apropiată relație cu UE din istoria modernă a țării noastre și vom continua să dezvoltăm acest parteneriat, astfel încât Republica Moldova să devină stat membru al UE", a menționat viceprim-ministra Cristina Gherasimov.

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.