Președintele Maia Sandu a discutat cu moldovenii stabiliți în Marea Britanie

Președintele Maia Sandu se află, în aceste zile, în Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord, unde participă la summitul Comunității Politice Europene, găzduit de Prim-ministrul britanic, Keir Starmer.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 18 iulie 2024, 12:30
Muia

Miercuri seara, la Londra, șeful statului s-a întâlnit cu cetățenii moldoveni din Marea Britanie. 

„Am ascultat cu atenție și le-am vorbit despre cum investim în sănătate și educație, cum plantăm zeci de hectare de păduri pentru a reduce impactul schimbărilor climatice, cum construim linii electrice și cum facem pași ferm spre calitatea de membru al Uniunii Europene”, a spus Maia Sandu

președintele a apreciat faptul că moldovenii din diasporă lansează inițiativele pentru copiii cu nevoi speciale și realizează proiecte care apropie cetățenii din diasporă de țară, dar și între ei. 

„Miezul discuțiilor noastre a fost dorința comună de a aduce diaspora acasă și determinarea de a construi împreună o țară modernă, în care fiecare persoană are șansa să-și realizeze, pe deplin, potențialul”.

Serghei Ivanov – Fermierii suspendă protestele după discuțiile din Parlament, dar avertizează că vor reveni în stradă dacă promisiunile nu vor fi respectate

Deputatul Partidului Nostru și președintele Comisiei parlamentare pentru agricultură și industrie alimentară, Serghei Ivanov, a declarat că fermierii au decis să înceteze acțiunile de protest și blocajele organizate în ultimele zile, după discuțiile purtate la Parlament cu președintele Legislativului, Igor Grosu. Totodată, agricultorii au transmis un avertisment clar că vor reveni la proteste dacă angajamentele asumate de autorități nu vor fi respectate.