(FOTO) Peste 500 de absolvenți în drept. Maia Sandu a participat la ceremonie
Peste 500 de absolvenți ai programelor de licență și master în drept de la Universitatea de Stat din Moldova au participat astăzi la ceremonia de înmânare a diplomelor de absolvire, care s-a desfășurat în incinta Palatului Republicii. La eveniment au fost prezenți Maia Sandu, Președinta Republicii Moldova, Veronica Mihailov-Moraru, ministra Justiției, Dan Perciun, ministrul Educației și Cercetării, părinți, cadre didactice și alți invitați de onoare.
„Încrederea cetățenilor în stat începe cu modul în care sunt tratați în fața legii. Le doresc să nu se lase descurajați de dificultăți și să contribuie, prin felul în care lucrează, la o justiție care protejează drepturile oamenilor și oferă speranța că lucrurile pot merge în direcția corectă”, a spus Președinta Maia Sandu în cadrul evenimentului, scrie NordInfo.MD.
Ministrul Dan Perciun, a felicitat absolvenți pentru această realizare importantă în viața lor și a mulțumit cadrelor didactice pentru efortul și munca depusă în formarea tinerilor specialiști.
„Voi reprezentați oamenii de care depinde cel mai mult ce o să se întâmple în țară, în următorii 10 ani. Aveți o responsabilitate enormă față de oamenii acestei țări ca noi să ajungem să trăim într-un stat cu o justitie veritabil funcțională. Aceasta nu se va întâmpla fără o generație de tineri care cred în dreptate, o generație de tineri de o verticalitate morală absolută. Nu uitați că rolul vostru este să apărați interesele cetățenilor”, s-a adresat ministrul tinerilor absolvenți.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.
Aproape 12 milioane de lei pentru modernizarea pieței agroalimentare din Bălți
Cu suportul Guvernului Republicii Moldova, micii producători agricoli din regiune vor beneficia de condiții îmbunătățite la piața agroalimentară din municipiul Bălți.