(VIDEO) Trei membri ai unei organizații infracționale specializată în migrație ilegală au fost reținuți

Polițiștii de frontieră din cadrul Direcției regionale Vest, sub coordonarea Procuraturii Hîncești, au reținut alți trei membri ai unei grupări infracționale implicate în organizarea migrației ilegale a cetățenilor străini de origine asiatică.

publicat de Veronica Ciortan
luni, 18 august 2025, 14:46
(VIDEO) Trei membri ai unei organizații infracționale specializată în migrație ilegală au fost reținuți

Bănuiții, cetățeni ai Republicii Moldova cu vârstă cuprinsă de 19 - 20 de ani, sunt vizați în două cazuri de organizare a migrației ilegale la frontiera de vest, documentate la data  21 februarie și 30 martie curent de către Poliția de Frontieră.  

În urma măsurilor speciale de investigație și a acțiunilor de urmărire penală la domiciliile bănuiților au fost desfășurate percheziții care s-au soldat cu ridicarea mai multor bunuri relevante pentru anchetă: șase telefoane mobile, o tabletă, două cartele SIM, sume de bani în monedă națională, 13 carduri bancare și un aparat de detectare a dispozitivelor GPS.

Inițial, tinerii au fost reținuți pentru 72 de ore, iar ulterior, la solicitarea procurorului de caz, instanța a dispus aplicarea arestului preventiv pentru 30 de zile. Pentru faptele imputate, suspecții riscă pedeapsa cu închisoarea de la 5 la 12 ani și amendă de la 6000 la 8000 de unități convenționale.

Este important de menționat că, până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive, toate persoanele beneficiază de prezumția nevinovăției.

Polițiștii de frontieră continuă acțiunile de investigație și urmărire penală în scopul identificării tuturor persoanelor implicate și atragerii acestora la răspundere. Până în prezent, în dosarul vizat au fost reținute alte cinci persoane, membri ai aceleiași grupări, dintre care două au fost deja condamnate la privațiune de libertate.

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.