ANP confirmă evadarea deținuților de la Penitenciarul Nr.8, despre care a scris PulsMedia

Admionistrația Națională a Penitenciarelor a confirmat evadarea a doi deținuți din cadrul Penitenciarului Nr.8 Bender, noaptea trecută, informație făcută publică de către PulsMedia.MD cu referire la surse. Insistuția mai menționează că a fost și al treilea deținut care a încercat să svadeze, dar a fost prins.

publicat de Vadim Ungureanu
vineri, 16 mai 2025, 13:39
PulsMedia

„Doi dintre aceștia au escaladat edificiile de pază ale instituției, iar al treilea a fost reținut de către angajații penitenciarului chiar în momentul în care încerca să evadeze. Ulterior, unul dintre cei doi deținuți evadați a fost localizat și reținut. La acest moment, autoritățile desfășoară acțiuni susținute pentru identificarea și capturarea celui de-al treilea deținut. Imediat după producerea incidentului, conducerea penitenciarului, în cooperare cu subdiviziunile Poliției, a instituit stare de alertă și a declanșat acțiunile specifice de căutare. Sunt în desfășurare operațiuni extinse, inclusiv instalarea de filtre în zonele în care există indicii privind posibila prezență a persoanei căutate”, se arată în comunicat.

Administrația Națională a Penitenciarelor colaborează activ cu toate instituțiile abilitate pentru elucidarea completă a circumstanțelor și readucerea în custodia statului a persoanei evadate.

Cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, reținut de SIS la intrare în R. Moldova

Serviciul de Informații și Securitate, sub conducerea procurorilor PCCOCS, a reținut un cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, la intrare în Republica Moldova. Acesta ar fi colectat informație cu privire la regiunea din stânga Nistrului, mai exact zona de securitate. Prin urmare, la solicitarea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) învinuitul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.