Primul caz de babesioză confirmat în Moldova. Pacienta a fost în Africa
O femeie de 38 de ani, originară din Irlanda și cu reședința temporară în Republica Moldova, a fost diagnosticată cu babesioză, o boală parazitară transmisă prin căpușe. Este primul caz confirmat în țară, anunță Agenția Națională pentru Sănătate Publică.
Starea femeii este satisfăcătoare, menționează specialiștii. Potrivit medicilor, pacienta avea febră, frisoane, cefalee și dureri musculare, transmite IPN.
Ancheta epidemiologică a stabilit că femeia a călătorit timp de două săptămâni într-o țară africană, iar simptomele sale au fost inițial asociate cu malaria. Dar analizele de laborator efectuate de ANSP au confirmat prezența parazitului Babesia, care a generat babesioza.
Autoritățile atenționează că babesioza poate avea o evoluție asimptomatică sau poate fi confundată cu alte boli, motiv pentru care diagnosticarea corectă este esențială.
ANSP precizează, într-un comunicat, că boala se transmite prin mușcătură de căpușă, iar cele mai frecvente cazuri sunt în SUA, Europa, Asia și Australia. Specialiștii recomandă evitarea zonelor cu vegetație densă, purtarea hainelor adecvate, utilizarea repelenților și verificarea atentă a corpului după expunerea la spații verzi. În cazul simptomelor, după o călătorie în zone tropicale, ANSP recomandă cetățenilor să nu facă autotratament și să consulte medicii specialiști.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.