IGP: Polițiștii au deblocat 180 de automobile, 2 ambulanțe, dar și 5 microbuze cu pasageri

Polițiștii au intervenit astăzi în 349 de cazuri create de condițiile meteo nefaste pe întreg teritoriul R.Moldova, anunță IGP.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 8 ianuarie 2024, 17:39
IGP

Astfel, potrivit reprezentanților Poliției Naționale, la moment peste 1400 de polițiști sunt implicați la menținerea securității circulației rutiere pe teritoriul țării și sunt gata să intervină în ajutorul participanților la trafic.

„Cu suportul polițiștilor au fost deblocate 180 de unități de transport care întâmpinau dificultăți în deplasare, 2 ambulanțe dar și 5 microbuze care transportau pasageri”, se mai menționează în comunicatul IGP.

Totodată, pe teritoriul R.Moldova din cauza zăpezii au fost înregistrate 60 de accidente rutiere, care s-au soldat cu o persoană rănită.