Bărbatul care în primăvara anului trecut și-a ucis concubina din gelozie, condamnat la 18 ani de închisoare

Bărbatul de 28 de ani, acuzat de omorul concubinei, comis cu deosebită cruzime a fost condamnat la închisoare pe un termen de 18 ani și 6 luni, cu executare în penitenciar de tip închis.

publicat de Veronica Ciortan
marți, 20 mai 2025, 18:50
Bărbatul care în primăvara anului trecut și-a ucis concubina din gelozie, condamnat la 18 ani de închisoare

Bărbatul va mai achita și daune morale succesorului victimei (mama femeii), în sumă de 1 860 000 lei, scrie NordInfo.MD.

Sentința nu este definitivă și poate fi contestată cu apel.

În cadrul urmăririi penale, procurorii au înaintat învinuirea pe faptul că, la data 19 mai 2024, pe timp de noapte, în timp ce se afla într-un apartament pe care îl închiria împreună cu concubina din sectorul Rîșcani al capitalei, a intrat în conflict cu femeia din motive de gelozie. După ce altercațiile au degenerat în agresiuni fizice, inculpatul i-a aplicat femeii multiple lovituri cu cuțitul în regiunea feței, a gâtului și a spatelui, în urma cărora victima a decedat pe loc. Potrivit specialistului medico-legal, pe corpul femeii s-au depistat peste 60 de plăgi.

Inculpatul a pledat nevinovat.

Cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, reținut de SIS la intrare în R. Moldova

Serviciul de Informații și Securitate, sub conducerea procurorilor PCCOCS, a reținut un cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, la intrare în Republica Moldova. Acesta ar fi colectat informație cu privire la regiunea din stânga Nistrului, mai exact zona de securitate. Prin urmare, la solicitarea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) învinuitul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.