Un moldovean, prins cu un bebeluș de 3 luni, răpit dintr-un spital olandez

Un moldovean de 45 de ani a fost oprit la frontiera dintre Germania și Regatul Țărilor de Jos cu pruncul de doar trei luni, răpit dintr-un spital olandez. Cazul a avut loc zilele trecute, însă Poliția Federală din Germania a anunțat despre acest lucru abia miercuri, 11 iunie.

publicat de Veronica Ciortan
joi, 12 iunie 2025, 18:13
Un moldovean, prins cu un bebeluș de 3 luni, răpit dintr-un spital olandez

Potrivit autorităților germane, în timpul aflării în misiune de serviciu pe autostrada A280, un echipaj al Poliției a oprit pentru verificări un automobil, la volanul căruia se afla un bărbat din R. Moldova, scrie Deschide.MD.

Inițial, s-a constatat că bărbatul avea interdicție de intrare în Germania. Ulterior, în automobil a fost depistat și pruncul. Conform datelor prezentate, moldoveanul a fost anunțat în căutare de autoritățile olandeze după ce și-a răpit copilul din spital, unde ultimul urma tratament.

Ca urmare, bebelușul a fost transportat la spital, iar moldoveanul a fost predat organelor de drept olandeze, fiind suspectat de răpirea copilului.

Cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, reținut de SIS la intrare în R. Moldova

Serviciul de Informații și Securitate, sub conducerea procurorilor PCCOCS, a reținut un cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, la intrare în Republica Moldova. Acesta ar fi colectat informație cu privire la regiunea din stânga Nistrului, mai exact zona de securitate. Prin urmare, la solicitarea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) învinuitul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.