Sinteza de weekend: Peste 2.200 de conducători auto au încălcat regulile de circulație rutieră

Peste 2.200 de conducători auto au încălcat, în weekend, regulile de circulație rutieră, dintre care 811 au depășit limita de viteză.

publicat de Anatol Chirilov
luni, 2 octombrie 2023, 12:05
INSP

În același timp, INSP anunță că, 20 de șoferi au condus în stare de ebrietate, 14 fiind în stare avansată, iar peste 380 șoferi nu au respectat indicatoarele de semnalizare rutieră.

253 de șoferi au oprit în locuri interzise. Pe când 56 de conducători auto au încălcat regulile de acordare de prioritate pietonilor și altor participanți la traficul rutier.

42 de pietoni au fost sancționați pentru ignorarea semnalelor de dirijare a traficului rutier, traversarea părţii carosabile a drumului sau deplasarea pe ea în locuri nepermise.