Șefa statului a avut o întrevedere cu Ambasadorul Uniunii Europene, Jānis Mažeiks
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a discutat astăzi cu șeful Delegației Uniunii Europene în Republica Moldova, Ambasadorul Jānis Mažeiks.
Șefa statului și-a exprimat recunoștința pentru decizia Comisiei Europene de a recomanda statelor membre UE începerea negocierilor de aderare și a apreciat suportul pe care îl acordă UE țării noastre, îndeosebi în ultima perioadă.
Interlocutorii au discutat despre reformele în derulare, care vor accelera procesul nostru de aderare, dar și despre acțiunile care trebuie întreprinse până la reuniunea Consiliului European din 14-15 decembrie, curent.
Președinta a transmis Ambasadorului Mažeiks că mizăm în continuare pe sprijinul și deschiderea țărilor UE în parcursul nostru democratic, reiterând că aderarea la Uniunea Europeană este singura cale de a ne proteja libertatea, pacea și democrația, și de a ridica standardele de viață pentru toți cetățenii.
(VIDEO) Scandal în Parlament: Costiuc și Carp și-au dorit unul altuia pușcărie. „Musca se învârte în jurul unei cușme”
Lilian Carp și Vasile Costiuc au făcut un schimb acid de replici în Parlament și, într-un final, și-au dorit unul celuilalt răspundere penală pentru presupuse ilegalități. Totul a început cu întrebarea adresată de Costiuc referitor la un dosar mai vechi, în care este vizat.
Ion Ceban propune organizarea unui referendum privind reforma administrației publice locale. Proiectul a fost depus în Parlament
Lideru (MAN), Ion Ceban, a depus în Parlament un proiect de hotărâre privind organizarea unui referendum republican consultativ pe tema reformei administrației publice locale. Potrivit inițiativei legislative, referendumul ar urma să aibă loc la 27 septembrie 2026.
(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară
Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.