A fost lansată expoziția dedicată victimelor foametei din anii 1946-1947
În a treia sâmbătă din luna aprilie, în țara noastră sunt comemorate victimele foametei din anii 1946–1947. După seceta din vara anului 1946, mii de oameni au fost lăsați de regimul sovietic să moară de foame, în urma unei politici organizate, prin care autoritățile comuniste au impus forțat cote exagerate de livrări agricole și au confiscat orice resursă disponibilă de hrană, înfometând poporul nostru.
O expoziție care ilustrează cauzele, amploarea și consecințele foametei provocate de regimul sovietic a fost lansată de Guvern, în colaborare cu Agenția Națională a Arhivelor, în Piața Marii Adunări Naționale din capitală.
„Cu o intenție conștientă, inumană, regimul sovietic a golit podurile oamenilor, au luat totul pâna la ultimul grăunte. Este important să ținem minte trecutul și să învățăm să trăim într-o Moldovă unită și liberă, să construim pe lecțiile trecutului un viitor în care demnitatea umană, respectul pentru viață și libertatea sunt valori întemeietoare”, a menționat premierul Dorin Recean.
Expoziția este disponibilă și online, fiind gândită ca o resursă educativă și de reflecție.
Totodată, în perioada 29 aprilie – 6 mai 2025, Ministerul Educației și Cercetării a dispus organizarea Săptămânii Comemorării Foametei, în toate instituțiile de învățământ general, profesional tehnic și superior. Iar Ministerul Culturii a elaborat un program în cadrul instituțiilor culturale din țară: muzee, colective artistice, teatre.
Muzeul Național al Literaturii Române, cu sprijinul Ministerului Culturii, organizează o serie de evenimente culturale și educaționale — lecturi publice, mărturii, dezbateri, alături de scriitoarea Larisa Turea, autoarea Cărții foametei, și istorici locali.
Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală desfășoară expoziții tematice în mai multe localități din țară: la Ivancea (Orhei), Edineț și Fălești — pentru ca lecțiile trecutului să ajungă la toate generațiile.
Autoritățile locale din toată țara vor marca această filă tragică din istoria noastră în cadrul activităților organizate la nivel local cu implicarea comunităților din satele și orașele republicii.
Potrivit istoricilor, numărul documentat al celor care au fost omorâți prin înfometare în perioada decembrie 1946 - august 1947 în țara noastră a fost de circa 123 de mii de oameni. Alte circa 400.000 de persoane au fost afectate grav de malnutriţie.
(VIDEO) Drum modern de peste 10 milioane de lei inaugurat în satul Taraclia, raionul Căușeni prin „Satul European”
Un drum local din satul Taraclia, raionul Căușeni, a fost transformat într-o arteră modernă de aproape 2,7 kilometri, în cadrul Programului „Satul European”. Lucrările au fost finalizate în aproximativ un an, iar valoarea totală a investiției depășește 10 milioane de lei.
Echipamentele militare care nu mai sunt folosite vor putea fi vândute. Parlamentul a adoptat legea
Echipamentele militare și alte bunuri din dotarea Forțelor Armate care nu mai sunt necesare pentru apărarea națională vor putea fi scoase din uz și vândute. Parlamentul a adoptat un proiect de lege care stabilește cum vor fi identificate și valorificate aceste bunuri.
Schimbare importantă pentru părinți! Concediul de maternitate și paternal va conta la pensie
Perioadele în care părinții beneficiază de indemnizații de maternitate și paternală vor fi luate în calcul la stabilirea stagiului de cotizare pentru pensie. Parlamentul a votat în prima lectură un proiect de lege care aduce mai multe garanții pentru angajații cu responsabilități familiale.