Ioniță: Prețul gazelor la noi este de 4 ori mai mare decât în Ucraina

Moldovenii plătesc cel mai mare preț pentru gazele naturale din Sud-Estul Europei. O constatare în acest sens a fost făcută de expertul IDIS-Viitorul, Veaceslav Ioniță.

publicat de Anatol Chirilov
luni, 29 ianuarie 2024, 10:39
Gaz

Potrivit lui, prețul gazelor în Republica Moldova este de 4 ori mai mare decât în Ucraina sau Ungaria și cu 45% mai mare decât mediana regională.

,,Dacă să ne raportăm la prețul median de 12,5 Lei/m3, atunci doar în luna decembrie noi am fost deposedați din motive necunoscute încă cu 750 milioane lei. Pentru întreg sezon de încălzire noi v-om plăti în plus pentru gazele naturale nu mai puțin de 4,5 miliarde lei. Asta dacă luăm prețul median, dar nu cel din țări precum Ucraina și Ungaria.” a mai spus el.

Totodată, Veaceslav Ioniță se întreabă retoric: ,,Cine va răspunde pentru această delapidare similară cu jaful miliardului?

,,Iar cel mai grav este că au dispărut toți experții din sectorul energetic. Liniște absolută. E greu să vorbești, când ești cu gura plin”, a conchis el.

Gaz

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.