Șofer băut, prins de agenții de patrulare la volanul unui Logan, la Cimișlia

Polițiștii Direcției Patrulare Sud a INSP au stopat un șofer cu vârsta de 39 de ani care conducea o Dacia prin localitatea Gura Galbenei din raionul Cimișlia în stare avansată de ebrietate.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 17 octombrie 2024, 16:52
IGP

Conducătorul auto a atras atenția polițiștilor prin modul neuniform de conducere, iar la verificarea cu alcooltestul, rezultatul a indicat o concentrație de 1,44 mg/l vapori de alcool în aerul expirat.

Bărbatul a fost înlăturat imediat de la volan și reținut pentru 72 de ore. În baza legislației în vigoare, acesta riscă o amendă de la 75 000 la 125 000 de lei sau chiar închisoare de la 1 la 3 ani, în ambele cazuri fiind prevăzută și anularea dreptului de a conduce.

Percheziții CNA, la Taraclia. Președintele raionului și alți doi funcționari, suspectați de trucare a licitațiilor și abuz de serviciu

Ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurorii Procuraturii municipiului Cahul desfășoară astăzi percheziții într-o cauză penală pornită pe faptul unor presupuse acțiuni abuzive comise de președintele raionului Taraclia, în complicitate cu președintele Comisiei construcții și un specialist în domeniul achizițiilor publice.