Remanieri în Guvern. Miniștrii au numit în funcții mai mulți secretari de stat
Mai multe remanieri au loc la Guvern, după ce Cristina Gherasimov a devenit vicepremier pentru integrare europeană, iar Mihai Popșoi a depus jurământul de ministru al Afacerilor Externe. Miercuri, cabinetul de miniștri a eliberat din funcție câțiva funcționari și a numit mai mulți secretari de stat, scrie Realitatea.MD.
Formalitatea a fost îndeplinită și Gherasimov a fost eliberată din funcție de la Ministerul de Externe (MAE). Nici Rodica Crudu nu va mai exercita funcția de secretar de stat la MAE, fiind numită secretară a Guvernului.
La Ministerul de Externe a fost numită secretară de stat Carolina Perebinos, iar la Agricultură este numită secretară de stat Alexandra Șian. Ghenadie Marian va fi șef al Biroului Integrare Europeană din cadrul Executivului.
Viorica Boaghi pleacă din funcția de directoare generală adjunctă a Agenției de Cercetare și Dezvoltare. Funcționara se va afla în concediu pentru îngrijirea copilului.
(VIDEO) Scandal în Parlament: Costiuc și Carp și-au dorit unul altuia pușcărie. „Musca se învârte în jurul unei cușme”
Lilian Carp și Vasile Costiuc au făcut un schimb acid de replici în Parlament și, într-un final, și-au dorit unul celuilalt răspundere penală pentru presupuse ilegalități. Totul a început cu întrebarea adresată de Costiuc referitor la un dosar mai vechi, în care este vizat.
Ion Ceban propune organizarea unui referendum privind reforma administrației publice locale. Proiectul a fost depus în Parlament
Lideru (MAN), Ion Ceban, a depus în Parlament un proiect de hotărâre privind organizarea unui referendum republican consultativ pe tema reformei administrației publice locale. Potrivit inițiativei legislative, referendumul ar urma să aibă loc la 27 septembrie 2026.
(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară
Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.