(VIDEO) Poliția Națională a găsit 36 200 de euro în mașina unui activist al oligarhului fugar Ilan Șor
În weekend, în baza unei informații parvenite de la o persoană din cadrul unei grupări criminale, polițiștii INSP au stopat un Audi, la volanul căruia se afla un bărbat de 26 de ani care avea un tânăr în calitate de pasager, ambii originari din Chișinău.
În mașină, polițiștii au depistat 13 cutii cu pliante electorale care conțin mesaje ale unui “bloc politic” și pe care era imprimată fotografia liderului unei organizații criminale.
Totodată, pasagerul a predat 724 de bancnote a câte 50 de euro, suma totală fiind de 36 200 de euro, proveniența banilor nefiind justificată.
Atât șoferul, cât și pasagerul său au fost conduși la Inspectoratul de poliție Botanica.
Mijlocul de transport cu materialul informativ, dar și mijloacele financiare au fost ridicate și sigilate pentru păstrare, până la adoptarea unei hotărâri conform legii.
(VIDEO) A încercat să obțină zeci de mii de lei de la o femeie de 89 de ani. Tânăr de 20 de ani, reținut la Bălți
Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii din Bălți, fiind suspectat că făcea parte dintr-o grupare care punea în aplicare escrocherii prin metoda „ruda implicată în accident”.
Vehicule dezmembrate și cu termenul de aflare în țară depășit, descoperite în cadrul unui control vamal
În urma unei acțiuni de control desfășurate de ofițerii Echipelor mobile ale Serviciului Vamal, au fost depistate mai multe mijloace de transport în stare parțial dezmembrată, introduse anterior pe teritoriul Republicii Moldova sub regim vamal de admitere temporară.
(VIDEO) Zeci de mii de euro, găsiți de vameși într-o ladă frigorifică, la Leușeni
Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, au deconspirat o tentativă de contrabandă cu 168.800 de euro într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.