Directoarea școlii din Aluatu ar fi obligat doi elevi să se lovească de pereți

Ministerul Educației și Cercetării anunță că s-a autosesizat cu privire la un nou caz de violență în școală. Totul s-ar fi întâmplat în instituția de învățământ din satul Aluatu, Taraclia. Potrivit informațiilor directoarea școlii ar fi obligat doi elevi să se lovească de pereți.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 3 ianuarie 2024, 18:39
Aluatu

„Ministerul va dispune demararea unei anchete la nivel de direcție raională de învățământ și la nivel de instituție de învățământ pentru elucidarea tuturor circumstanțelor cazului”, se arată în comunicatul emis de Ministerul Educației.

Reacția Ministerului vine după ce în spațiul public au apărut informații precum că directoarea școlii din ar fi obligat doi elevi să se lovească cu capul de perete, în timpul orei opționale de Educație pentru societate, pe care le-o predă.

Pentru că și-au uitat cărțile acasă, elevii au avut de ales ca formă de pedeapsă între a face o sută de flotări, fie să se bată de o sută de ori cu capul de perete. Băieții au ales varianta a doua, care li s-a părut mai ușoară, și s-au lovit până profesoarei „i s-a făcut milă de ei”. Asta o spun unul dintre elevii vizați și mama celuilalt, sub protecția anonimatului.