Un tânăr de 17 ani, salvat de la înec de salvamarii din capitală

În după-amiaza zilei de 26 mai 2024, salvamarii stației de salvare din Parcul "Valea Trandafirilor" din municipiul Chișinău au intervenit prompt la salvarea unui tânăr în vârstă de 17 ani, care risca să se înece. Potrivit informațiilor înregistrate,cazul a avut loc în jurul orei 15:45, pe plaja lacului din Parcul "Valea Trandafirilor", unde se odihnea un grup de tineri.

publicat de Anatol Chirilov
luni, 27 mai 2024, 12:33
IGSU

Doi dintre acești tineri au decis să meargă la scăldat și au intrat în apa lacului. În scurt timp, salvamarii au observat că unul dintre minori a început să se înece, neputând să iasă din apa de unul singur.

Angajații stației de salvare au intervenit imediat și au scos băiatul la mal. Salvamarii i-au acordat tânărului, primul ajutor calificat la fața locului, fără necesitatea internării în spital.

Toate circumstanțele incidentului urmează a fi stabilite. 

În acest context, IGSU  îndeamnă populația să respecte măsurile de siguranță și recomandă tuturor cetățenilor să fie vigilenți în timpul activităților desfășurate în mediul acvatic.