Persoanele cu dizabilități nu vor mai plăti penalități vamale pentru mașinile folosite abuziv de alții
Persoanele cu dizabilități locomotorii nu vor mai fi obligate să achite penalități vamale în cazul în care automobilele introduse în țară pe numele lor au fost utilizate ilegal de terți.
Parlamentul Republicii Moldova a adoptat miercuri, 26 iunie, în lectura finală, proiectul de lege care prevede iertarea acestor datorii și transferarea responsabilității către persoanele care au folosit în mod abuziv mașinile, scrie NordNews.MD.
Potrivit documentului votat de deputați, beneficiarii facilităților fiscale nu vor mai suporta consecințele unor ilegalități comise de alte persoane. În schimb, vor fi trași la răspundere cei care au utilizat mijloacele de transport în alte scopuri decât transportul persoanelor cu dizabilități, așa cum prevede legea.
Potrivit Serviciului Vamal, între anii 2020 și 2024, 2630 de mașini au fost introduse în țară în baza facilităților fiscale oferite persoanelor cu deficiențe locomotorii. În 176 de cazuri, însă, autoritățile au descoperit că autovehiculele au fost utilizate contrar destinației prevăzute de lege.
În 2024, doi frați din Glodeni s-au pomenit cu amenințări și datorii în loc de ajutor. Ambii erau nevoiți să plătească pentru ilegalitățile altora. Frații Diaciuc, ambii cu nevoi speciale, s-au trezit cu datorii vamale de aproape 400 de mii de lei, după ce două autoturisme, un Volkswagen Touareg și un BMW seria 5, înregistrate pe numele lor, au fost folosite de Vasile și Alexandru Frosineac în scopuri personale. În loc să beneficieze de sprijinul promis, tinerii au ajuns în instanță, încercând să obțină dreptate.
Familia Diaciuc peste două luni. În al doilea articol în acest caz și în urma presiunii publice, familia Frosineac, cei care utilizau ambele vehicule, a achitat 41 de mii de lei din suma totală de aproape 100 de mii de lei, pe numele unuia dintre frați.
În privința celuilalt frate, care este student la Universitatea din Chișinău, procesul continuă în instanță, după ce acesta l-a acționat în judecată pe Vasile Frosineac, cel care conducea Touaregul.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.
Aproape 12 milioane de lei pentru modernizarea pieței agroalimentare din Bălți
Cu suportul Guvernului Republicii Moldova, micii producători agricoli din regiune vor beneficia de condiții îmbunătățite la piața agroalimentară din municipiul Bălți.