Alexandr Petkov: Noi optăm pentru implementarea mai multor proiecte de eficiență energetică în Bălți
Un proiect unic pentru municipiul Bălți a fost finalizat cu succes - blocul locativ din centrul orașului a fost reabilitat termic. Acest proiect-pilot marchează începutul unei noi etape în eficientizarea energetică a fondului locativ din Bălți și poate deveni un exemplu pentru alte orașe din Republica Moldova.
Mai mult, primarul Alexandr Petkov (Partidul Nostru) consideră că această inițiativă deschide calea pentru extinderea proiectelor de eficiență energetică la scară largă, inclusiv la nivel regional.
„Este un proiect unic pentru Bălți și sunt sigur că nu este ultimul. Este un exemplu cum putem salva energia pentru viitor. Este doar un început de cale – avem în oraș sute de blocuri pe care le putem termoizola după exemplul respectiv. În calitatea mea de copreședinte al Convenției Primarilor pentru Energie și Climă voi insista nu doar pe lângă primarii din țara noastră, dar și pe lângă primarii din țările vecine să facem un front comun pentru a aduce energie verde în orașele noastre și a aduce foloase din termoizolare pentru locuitorii orașelor noastre”, a declarat Petkov.
Proiectul a fost realizat cu suportul Regatului Țărilor de Jos, SlovakAid – Agenția Slovacă pentru Cooperare Internațională în Dezvoltare, Secretariatului Comunității Energetice, Uniunii Europene și al locatarilor blocului.
Lot comercial de produse utilizate în medicina estetică, depistat la Leușeni
O tentativă de introducere ilicită în țară a unui lot comercial de produse utilizate în medicina estetică a fost contracarată de polițiștii de frontieră din cadrul PTF Leușeni, în conlucrare cu funcționarii vamali.
(VIDEO) Au murit la datorie: cei doi polițiști accidentați la Sîngerei au pierdut lupta la spital
Doi polițiști din nordul țării au fost loviți în plin de o mașină în timp ce documentau o contravenție. Tragedia s-a produs în după amiaza zilei de marți, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei. Victimele au decedat la spital, în pofida eforturilor medicilor de a le salva viața.
Copil de 6 ani, la un pas de a se îneca într-un bazin improvizat. Mama, ghidată telefonic de medici să acorde ajutor
Un copil de 6 ani era cât pe ce să se înece într-un bazin improvizat. Cazul a avut loc în localitatea din raionul Strășeni. Mama copilului a chemat ambulanța în seara de 20 iunie, la ora 20:36.