Proiect de lege în Parlament: Se vrea crearea Consiliul pentru prevenirea și combaterea traficului de substanțe dopante

Un proiect de lege care prevede crearea Consiliului pentru prevenirea și combaterea traficului ilicit de substanțe dopante a fost examinat la ședința de astăzi a Comisiei cultură, educație, cercetare, tineret, sport și mass-media.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 14 mai 2025, 13:13
antidoping

Consiliul va fi o structură consultativă interinstituțională, fără personalitate juridică, a cărui activitate va fi asigurată de Agenția Națională Antidoping. 

Consiliul va fi constituit din șapte membri, printre care directorul general al Agenției Naționale Antidoping, precum și câte un reprezentat al Ministerului Sănătății, al Inspectoratului General de Poliție, al Inspectoratului General al Poliției de Frontieră, al Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale, al Serviciului Vamal și al Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor. 

Consiliul va analiza măsurile și operațiunile realizate de către instituțiile și autoritățile publice cu atribuții în domeniul prevenirii și combaterii traficului ilicit de substanțe dopante; va propune actualizarea legislației în domeniu cu reglementările internaționale; va monitoriza situația actuală privind evoluția și amploarea traficului ilicit de substanțe dopante și va informa Parlamentul, Guvernul și alte instituții despre rezultatele monitorizării.