Maia Sandu inaugurează centrul „Magnolia” pentru victimele violenței în familie

Astăzi, în nordul Republicii Moldova, a fost inaugurat centrul „Magnolia” – un adăpost modern destinat reabilitării victimelor violenței în familie. Anunțul a fost făcut de președinta Maia Sandu printr-o postare pe rețelele sociale.

publicat de Veronica Ciortan
joi, 26 iunie 2025, 17:59
Maia Sandu inaugurează centrul „Magnolia” pentru victimele violenței în familie
„Fiecare copil și fiecare femeie are dreptul la o viață în siguranță, iar violența împotriva lor este o problemă care privește întreaga societate”, a declarat șefa statului. Ea a subliniat importanța cooperării pentru protejarea drepturilor femeilor, prevenirea violenței domestice și extinderea serviciilor de sprijin pentru victime, scrie SafeNews.MD.

Președinta a mulțumit Fondului Națiunilor Unite pentru Populație (UNFPA) și Guvernului Regatului Unit pentru sprijinul acordat în realizarea acestui proiect.

Centrul „Magnolia” vine să răspundă nevoilor urgente ale victimelor violenței în familie, oferind servicii specializate de asistență psihologică, juridică și socială.