Moldova a obținut două medalii de argint și două mențiuni de onoare la Olimpiada Internațională de Fizică
Lotul olimpic al Republicii Moldova a obținut două medalii de argint și două mențiuni de onoare în cadrul Olimpiadei Internaționale de Fizică ce s-a desfășurat în Paris, Franța, în perioada 17 - 25 iulie 2025.
Medaliați cu argint sunt Alex Secrieru și Darius Graur, elevi la Liceul Teoretic „Orizont” din Durlești, Chișinău, iar mențiunile de onoare au fost obținute de Victor Sandu, elev la Liceul Teoretic „Orizont” din Durlești, Chișinău, și Vadim Arhip, elev la Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza” din Chișinău.
În cadrul celei de-a 55-a ediții a Olimpiadei Internaționale de Fizică au participat 406 elevi din 87 de țări, Republica Moldova fiind reprezentată de 5 elevi și 2 profesori:
- Darius Graur, elev în clasa a XI-a, Instituția Privată de Învățământ Liceul Teoretic „Orizont”, Durlești, mun. Chișinău;
- Alex Secrieru, elev în clasa a X-a, Instituția Privată de Învățământ Liceul Teoretic „Orizont”, Durlești, mun. Chișinău;
- Victor Sandu, elev în clasa a X-a, Instituția Privată de Învățământ Liceul Teoretic „Orizont”, Durlești, mun. Chișinău;
- Cristian Sochirca, elev în clasa a XI-a, Instituția Privată de Învățământ Liceul Teoretic „Orizont”, Durlești, mun. Chișinău;
- Vadim Arhip, elev în clasa a XII-a, Instituția Publică Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza”, mun. Chișinău;
- Cârlig Sergiu, doctor în științe fizice, Institutul de Fizică Aplicată, Universitatea de Stat din Moldova, conducătorul echipei;
- Serghei Bâzgan, doctor în științe fizice, Institutul de Fizică Aplicată, Universitatea de Stat din Moldova, conducătorul adjunct al echipei.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.