Atelier de instruire privind protecția și siguranța copiilor în mediul online
Consolidarea capacității autorităților locale de a asigura un mediu educațional digital sigur în toate școlile din republică a fost subiectul principal al unui atelier de formare desfășurat în perioada 29 iulie – 1 august, cu genericul „Standardele pentru protecția și siguranța copiilor/elevilor în mediul online.
Cum construim o cultură a siguranței online în comunitate”. Atelierul a reunit specialiști din cadrul organelor locale de specialitate în domeniul învățământului, responsabili de monitorizarea și implementarea standardelor de protecție și siguranță a copiilor în mediul online.
„Acest atelier reprezintă un pas important în demersul nostru de a crea o cultură sustenabilă a siguranței online în școlile din Moldova. Fiecare specialist prezent va deveni un ambasador al protecției copilului în mediul digital”, a menționat Angela Prisăcaru, șef adjunct al Direcției generale politici în învățământul general din cadrul Ministerului Educației și Cercetării.
Pe parcursul evenimentului, participanții au lucrat în echipe, analizând studii de caz și elaborând planuri concrete de acțiune, care urmează să fie implementate în fiecare raion. Totodată, aceștia au fost familiarizați cu domeniile-cheie ale standardelor: management, capacitate instituțională, și curriculum/proces educațional.
Activitățile au inclus exerciții de autoevaluare instituțională și evaluare externă realizată de Direcțiile Educație, utilizând grila unică de monitorizare. De asemenea, au fost prezentate instrumente practice precum grile de evaluare, chestionare rapide și liste de verificare, cu scopul de a sprijini integrarea rezultatelor în planurile anuale de activitate ale instituțiilor de învățământ.
Evenimentul a fost organizat de Ministerul Educației și Cercetării, în parteneriat cu Centrul Internațional „La Strada”.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.