Un copil de 11 ani a fost transportat din Chișinău în România pentru a fi salvat

Un minor grav bolnav, diagnosticat cu o patologie severă, a fost transportat din Chișinău la Cluj-Napoca pentru tratament corespunzător.

publicat de Veronica Ciortan
vineri, 25 aprilie 2025, 19:15
Un copil de 11 ani a fost transportat din Chișinău în România pentru a fi salvat

Inițial, la data de 31 martie 2025, copilul de 11 ani a fost spitalizat la IMSP Institutul Mamei și Copilului cu o patologie severă. Pe parcursul aflării în staționar, copilului i s-au efectuat investigațiile necesare cazului și tratament corespunzător.

CNAMUP comunică faptul că starea pacientului rămânea a fi foarte gravă, fără evoluție pozitivă la tratament, medicii specialiști printr-un consiliu medical extins și consult interspitalicesc transfrontalier cu colegii din România au decis transferul micuțului la Spitalul Clinic Județean de Urgență Cluj-Napoca pentru tratament neurochirurgical specializat.

Astfel, misiunea transfrontalieră a avut drept scop transportarea copilului în timp util și a fost realizată cu succes de specialiștii din cadrul SNCTI, care au asigurat transferul asistat cu monitorizarea parametrilor vitali de la IMSP Institutul Mamei și Copilului și au predat în siguranță pacientul la vama Leușeni echipajului de ambulanță din Iași.

Copilul a fost transportat în siguranță la o altă etapă de tratament în cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj-Napoca.