Oleg Serebrian a discutat cu ambasadoarea Republicii Federale Germania în R.Moldova, Margaret Uebber

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Oleg Serebrian s-a întâlnit azi cu ambasadoarea Republicii Federale Germania (RFG) în Republica Moldova, Margaret Uebber și cu șefa adjunctă a secției Ucraina, Republica Moldova și Cooperarea în bazinul Mării Negre din cadrul Ministerului Afacerilor Externe al RFG, Yasmin Raya.

publicat de Anatol Chirilov
miercuri, 18 octombrie 2023, 11:20
Serebrian

În cadrul discuțiilor a fost remarcată contribuția esențială a Germaniei în Platforma de sprijin pentru Republica Moldova, precum și suportul oferit Chișinăului în domenii precum integrarea europeană, dezvoltarea economică, sfera socială, fortificarea securității naționale și reintegrarea țării.

Vicepremierul a evocat eforturile depuse în promovarea politicilor de reintegrare sectorială a țării, precum și prioritățile pe această dimensiune, printre acestea fiind menținerea stabilității regionale și evitarea escaladărilor, reintegrarea economico-fiscală plenară a ambelor maluri ale Nistrului, impulsionarea procesului de reglementare transnistreană prin progresele marcate în procesul de integrare europeană.

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.