Ion Creangă este internat în spital. Avocat: 6 luni la domiciliu, fără condiţioner la ultimul etaj, s-au agravat bolile
Şeful suspendat al Direcţiei Juridice a Parlamentului, Ion Creangă, nu s-a prezentat în instanţă pentru a fi audiat în dosarul în care e acuzat de trădare de patrie. Acesta s-a îmbolnăvit şi este internat în spital, spune avocatul. Şedinţa a fost amânată pentru săptămâna viitoare.
„Şase luni în detenţie şi ulterior încă şase luni la domiciliu, fără condiţioner la ultimul etaj, deci s-au agravat toate bolile care le avea cronice, o sumedenie de boli cronice. A fost internat în spital pe un termen pe care nu-l cunoaştem. Domnul Creangă pledează nevinovat şi se va strădui să demonstreze asta prin probe concludente în şedinţa de judecată”, a menționat avocatul Iurie Florea, scrie Realitatea.MD.
Joi, 14 august, urma să se încheie audierea inculpatului Creangă.
„Despre starea de sănătate astăzi am aflat. Poartă brăţară electronică. Ieri doar am fost informat că urma o intervenţie, adică una planificată. Asta depinde deja de starea de sănătate a domnului Creangă, finalitate, pentru că era la şedinţa următoare, 21 august, noi intuiam să finisăm cercetarea judecătorească”, a menționat procurorul de caz Dumitru Ștefârță.
Ion Creangă a fost reținut în iulie 2024, iar ulterior a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile, măsură prelungită de mai multe ori. La șapte luni de la reținere, pe 24 februarie 2025, acesta a fost transferat în arest la domiciliu. Acesta este suspectat că ar fi avut comunicări conspirative cu un fost angajat al Ambasadei Rusiei la Chișinău, transmițând informații clasificate despre apărarea națională, cooperarea Republicii Moldova cu partenerii internaționali în domeniul securității și alte subiecte sensibile.
Creangă pledează nevinovat. Dacă va fi găsit vinovat, riscă între 15 și 20 de ani de închisoare.
Copil de 6 ani, la un pas de a se îneca într-un bazin improvizat. Mama, ghidată telefonic de medici să acorde ajutor
Un copil de 6 ani era cât pe ce să se înece într-un bazin improvizat. Cazul a avut loc în localitatea din raionul Strășeni. Mama copilului a chemat ambulanța în seara de 20 iunie, la ora 20:36.
Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse
Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.
(VIDEO) Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere”
Carolina Bogatiuc, cofondatoare a Inițiativei Europene, explică simplu la ce etapă ne aflăm, de fapt, în procesul de aderare la Uniunea Europeană și face lumină în privința stadiului negocierilor.