Ion Creangă este internat în spital. Avocat: 6 luni la domiciliu, fără condiţioner la ultimul etaj, s-au agravat bolile

Şeful suspendat al Direcţiei Juridice a Parlamentului, Ion Creangă, nu s-a prezentat în instanţă pentru a fi audiat în dosarul în care e acuzat de trădare de patrie. Acesta s-a îmbolnăvit şi este internat în spital, spune avocatul. Şedinţa a fost amânată pentru săptămâna viitoare.

publicat de Veronica Ciortan
vineri, 15 august 2025, 11:27
Ion Creangă este internat în spital. Avocat: 6 luni la domiciliu, fără condiţioner la ultimul etaj, s-au agravat bolile
„Şase luni în detenţie şi ulterior încă şase luni la domiciliu, fără condiţioner la ultimul etaj, deci s-au agravat toate bolile care le avea cronice, o sumedenie de boli cronice. A fost internat în spital pe un termen pe care nu-l cunoaştem. Domnul Creangă pledează nevinovat şi se va strădui să demonstreze asta prin probe concludente în şedinţa de judecată”, a menționat avocatul Iurie Florea, scrie Realitatea.MD.

Joi, 14 august, urma să se încheie audierea inculpatului Creangă.

„Despre starea de sănătate astăzi am aflat. Poartă brăţară electronică. Ieri doar am fost informat că urma o intervenţie, adică una planificată. Asta depinde deja de starea de sănătate a domnului Creangă, finalitate, pentru că era la şedinţa următoare, 21 august, noi intuiam să finisăm cercetarea judecătorească”, a menționat procurorul de caz Dumitru Ștefârță.

Ion Creangă a fost reținut în iulie 2024, iar ulterior a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile, măsură prelungită de mai multe ori. La șapte luni de la reținere, pe 24 februarie 2025, acesta a fost transferat în arest la domiciliu. Acesta este suspectat că ar fi avut comunicări conspirative cu un fost angajat al Ambasadei Rusiei la Chișinău, transmițând informații clasificate despre apărarea națională, cooperarea Republicii Moldova cu partenerii internaționali în domeniul securității și alte subiecte sensibile.

Creangă pledează nevinovat. Dacă va fi găsit vinovat, riscă între 15 și 20 de ani de închisoare.

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.