(FOTO) „Aurora boreală”, văzută din R. Moldova. Spectacolul de pe cer ar putea dura tot weekendul

O furtună geomagnetică severă, cea mai puternică din ultimii 18 ani, a făcut spectacol pe cer vineri noaptea, 10 mai curent. O auroră boreală a fost vizibilă din emisfera nordică a planetei, inclusiv din zonele străine de acest fenomen. Și în Republica Moldova s-a văzut „minunea” de pe cer. Partea mai puțin frumoasă este că furtuna solară ar putea perturba rețelele electrice și sateliții, scrie Realitatea.MD.

publicat de Vadim Ungureanu
sâmbătă, 11 mai 2024, 11:57
realitatea

„Suntem aproape siguri că o serie de ejecţii de masă coronală, care sunt explozii de particule energetice şi câmpuri magnetice care radiază de la soare, se îndreaptă spre Pământ”, a explicat aseară într-o conferinţă de presă Shawn Dahl, de la Centrul de Prognoză Meteorologică Spaţială din SUA (SWPC).

A fost emisă o notificare de avertizare privind o furtună geomagnetică de nivel 4, pe o scară de 5, prima de acest fel din 2005.

„Ar putea exista un impact asupra infrastructurii”, a avertizat Shawn Dahl, precizând că este vorba despre un eveniment „foarte rar”. „Am anunţat toţi operatorii cu care lucrăm, cum ar fi operatorii de sateliţi, de comunicaţii şi, bineînţeles, reţeaua de electricitate din America de Nord”, a adăugat el.

Soarele este în prezent aproape de activitatea sa maximă, conform unui ciclu care se repetă la fiecare 11 ani. Aceste ejecţii de masă coronală, dintre care cel puţin şapte se îndreaptă în prezent către Pământ, provin dintr-o pată solară de aproximativ 16 ori diametrul Pământului. Aceste ejecţii se mişcă cu câteva sute de kilometri pe secundă. Când acestea ajung la sateliţii americani plasaţi la aproximativ 1,5 milioane de kilometri de Pământ, intensitatea evenimentului poate fi apoi prezisă mai bine – într-un interval de 20 şi până la 45 de minute înainte de sosire.

Primele culori stranii au putut fi observate în vestul țării pe cer în jurul orei 22:00, însă apogeul a fost la două noaptea. De altfel, fenomenul a fost vizibil din emisfera nordică a planetei. O alertă de furtună geomagnetică severă – de nivelul G4, adică al doilea cel mai înalt nivel – a fost emisă la nivel global. Ultima de acest fel a fost acum 18 ani.

La scurt timp după aparția aurorei, rețelele sociale au fost inundate de poze. Fiecare a căutat să surprindă cât mai fidel culorile de pe cer. N-ar fi exclus ca aurora să fie vizibilă și în serile următoare, având în vedere intensitatea furtunii solare. „Aurora Boreală” a putut fi observată la nord, la sud, chiar și la Chișinău.

Ceva asemănător, totuși, a avut loc și în toamna anului trecut. La fel, s-a văzut și din Republica Moldova.

Omagiu pentru polițiștii care au murit la Sîngerei. Toate autospecialele din țară vor porni simultan girofarele

Poliția Națională informează că, în semn de recunoștință, reculegere și profund respect față de memoria celor doi polițiști care și-au pierdut viața, ieri, în urma unui grav accident produs în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu, astăzi, la ora 09:00, toate autospecialele de poliție din țară, indiferent de locul în care se află sau de misiunea desfășurată, vor porni simultan semnalele acustice pentru un moment de comemorare.