SURSE // Noi detalii despre copiii drogați în Chișinău. Ar fi fumat cânepă sălbatică la TikTok Kebab

Au apărut noi detalii depsre cei patru copii, cu vârste cuprinse între 12 și 15 , care în amiaza zilei de ieri au ajuns la spital, după ce s-ar fi intoxicat cu droguri

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 1 iulie 2024, 14:15
Kebab

Potrivit surselor PulsMedia.MD, din cadrul Institutul Mamei și Copilului, care au solicitat să le fie păstrat anonimatul, cei patru minori au fost preluați de ambulanță de la terasa unei kebăbării de pe strada Vasile Lupu 33/2, din sectorul Buiucani al capitalei.

Preliminar s-a stabilit că, aceștia au fumat o substanță de masă vegetală uscată, care se presupune a fi cânepă sălbatică.  Aceștia au fost transportați la spital împreună cu părinții, iar după ce li s-a acordat ajutorul medical necesar au fost trimiși acasă.

Copiii sunt afara oricărui pericol.

Patru copii s-ar fi intoxicat cu droguri la o terasă din Chișinău

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.