Maia Sandu a celebrat „Ziua Profesorului” alături de cadrele didactice din țară: „Pentru educație am revenit în țară, pentru educație mă voi strădui mereu, orice aș face și oriunde aș fi”
Președintele Maia Sandu a participat, astăzi, la Ședința solemnă dedicată Zilei profesionale a lucrătorului din învățământ, unde a mulțumit Oamenilor Educației, care își dedică viața creșterii generațiilor de copii spre binele tuturor.
„Vreau să ajungem în ziua în care toată lumea înțelege cât de importantă este educația, profesia de cadru didactic este răsplătită pe merit, prestigiul unui profesor este la cel mai înalt nivel și învățământul nostru e competitiv și la standarde înalte. Pentru educație am revenit în țară, pentru educație mă voi strădui mereu, orice aș face și oriunde aș fi”, a declarat șeful statului.
În cadrul evenimentului, au fost acordate premii pedagogilor câștigători la categoriile „Profesorul anului”, „Învățătorul anului” și „Educatorul anului”.
Maia Sandu a subliniat că țara noastră, pentru a reuși, are nevoie de oameni care se respectă și au grijă unul de altul, care se implică activ și continuu în comunitățile lor, și care rămân uniți în fața oricăror încercări de dezbinare. Și a mulțumit tuturor profesorilor care reușesc să cultive aceste calități printre copiii din satele și orașele Moldovei.
(VIDEO) Corpul de Control al premierului Alexandru Munteanu a demisionat
Corpul de Control al premierului a demisionat în această dimineață. Anunțul a fost făcut de prim-ministrul Alexandru Munteanu, în cadrul ședinței cabinetului de miniștri.
CEDO a înregistrat oficial cererea depusă de PLDM cu privire la privarea formațiunii de posibilitatea efectivă de a participa la competiția electorală
Partidul Liberal Democrat din Moldova informează opinia publică despre faptul că Curtea Europeană a Drepturilor Omului a înregistrat oficial cererea depusă de PLDM împotriva Republicii Moldova, atribuindu-i numărul de dosar 30421/25. Cererea vizează neadmiterea PLDM în procesul electoral aferent alegerilor parlamentare din 28 septembrie 2025 și privarea formațiunii de posibilitatea efectivă de a participa la competiția electorală.
Ministerul Sănătății emite aviz negativ pentru politica bugetar fiscală. Argumentele lui Emil Ceban
Ministerul Sănătății a emis aviz negativ la politica bugetar-fiscală. Urmare a reglementărilor, se va aplica 20% la medicamente, în anul 2027.