Din cauza lipsei locurilor de parcare, DGMU propune evaluarea curților din capitală
500 de unități de transport stau abandonate în curțile din Chișinău, dar reprezentanții Direcției generale mobilitate urbană (DGMU) estimează în realitate un număr cu mult mai mare. Situația devine tensionată din cauza celor care dețin câteva automobile și le parchează în curte, stârnind nemulțumirea vecinilor. Pentru a identifica soluții privind amenajarea parcărilor și parcajelor, inclusiv celor de reședință, Direcția propune o evaluare a curților și inventarierea unităților de transport.
Șeful Direcției parcări în cadrul DGMU, Sergiu Popovici, a menționat că este o mare problemă cu parcările și parcajele de reședință, iar pentru a asigura organizarea acestora sunt necesare mai multe instrumente, cum ar fi monitorizarea, plata, intervențiile la nivel contravențional și administrativ, transmite IPN.
Sergiu Popovici a declarat că în prezent sunt analizate regulamentele și procedurile tehnice în dezvoltarea acestui segment în alte țări, în special în România, și se planifică introducerea modificărilor în Regulamentul cu privire la organizarea și funcționarea parcărilor și parcajelor în municipiul Chișinău, pentru a reglementa parcările de reședință.
Șeful Direcției parcări a explicat că pentru formarea parcajelor de reședință necesită o analiză fundamentală a numărului de unități de transport care sunt parcate în curte. Popovici a menționat că sunt locuitori care dețin mai mult de un automobil și le parchează toate într-o curte și nimeni nu le poate interzice, deoarece este un teren public și nu este reglementat.
„Eu, locuitor al sectorului Râșcani, în curte din sectorul Botanica, am aceleași drepturi ca și locuitorul acestei curți să plaseze acolo mașina, dacă locul este amenajat. Noi avem petiții și declarații când unele persoane își organizează locuri pretins personalizate cu intervențiile pe spații verzi, cu încălcarea gravă a legislației”, a exemplificat șeful Direcției parcări.
Sergiu Popovici a mai spus că sunt declarații despre faptul că parcarea „a fost procurată” în comun cu apartamentul. „Când vom interveni și vom valorifica toate terenurile și spațiile în curțile blocurilor și vom ajunge la aceste blocuri, vom stârni unele analize din partea și organelor competente atunci când fraudulos a fost indusă în eroare o persoană, i s-a vândut un bun care nu îi aparține categoric, terenul respectiv este al municipiului”, a precizat șeful Direcției parcări.
„Noi vom încerca să analizăm curțile, să înlăturăm ce e ilegal și să asigurăm totalitatea utilizatorilor cu locuri de parcare”, a asigurat Sergiu Popovici.
Noul regulament va include soluții pentru unitățile de transport abandonate. Adjunctul Direcției generale mobilitate urbană, Vladislav Pistol, a menționat că legislația nu permite APL-urilor evacuarea automobilelor abandonate. În plus, conform Codului Civil, pentru a declara un automobil abandonat, e necesar acordul expres al proprietarului, a explicat Vladislav Pistol.
În prezent, în municipiul Chișinău sunt circa 52 de mii de locuri de parcare. Cele mai multe sunt amenajate în sectorul Râșcani – 13 777 de locuri, în sectorul Ciocana – 11 227 și în sectorul Centru – 10 558 de locuri.
(VIDEO) Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere”
Carolina Bogatiuc, cofondatoare a Inițiativei Europene, explică simplu la ce etapă ne aflăm, de fapt, în procesul de aderare la Uniunea Europeană și face lumină în privința stadiului negocierilor.
Politica fiscală 2027: accize pentru băuturi carbogazoase, produse pirotehnice și vape-uri
Ministerul Finanțelor a lansat consultările publice asupra proiectului politicii fiscale pentru anul 2027. Pe lângă majorarea accizelor la alcool, tutun și produse petroliere, autoritățile propun introducerea accizelor pentru o serie nouă de produse, cum ar fi țigările electronice fără nicotină, băuturi care conțin zahăr și articole pirotehnice, transmite IPN.
(SURSE) Descoperire macabră, la Ocnița. Un bărbat ar fi fost ciopârțit, iar bucăți de cadavru încă sunt căutate de poliție
Poliția a fost alertată, după ce mai multe bucăți de cadavru au fost depistate în dimineața zilei de sâmbătă, 20 iunie, în jurul orei proximitatea orașului Otaci, din raionul Ocnița, susțin sursele PulsMedia.MD din teritoriu.