Un băiat de 14 ani s-a aruncat în gol de pe acoperișul unei clădiri părăsite, după o ceartă cu o prietenă în Chișinău
Un adolescent a ajuns la spital în stare gravă, după ce s-ar fi aruncat de pe acoperișul unei clădiri părăsite cu 6 etaje. Incidentul a avut loc noaptea trecută, în jurul orei 21:00, în parcul Valea Trandifirilor, din sectorul Botanica.
Potrivit surselor PulsMedia.MD, victima s-a dovedit un adolescent de 14 ani. Dânsul ar fi recurs la acest disperat, după ce s-ar fi certat cu prietena sa de aceeași vârstă.
În urma impactului cu solul, băiatul a fost transportat de o ambulanță la spitalul Mamei și Copilului din capitală, unde a fost diagnosticat de medicii cu diferite traumatisme.
Acestuia i s-a acordat ajutorul medical necesar, iar în prezent s-ar afla în afara pericolului.
Oamenii legii cercetează cazul pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs incidentul.
Schimbare importantă pentru părinți! Concediul de maternitate și paternal va conta la pensie
Perioadele în care părinții beneficiază de indemnizații de maternitate și paternală vor fi luate în calcul la stabilirea stagiului de cotizare pentru pensie. Parlamentul a votat în prima lectură un proiect de lege care aduce mai multe garanții pentru angajații cu responsabilități familiale.
Raport devastator! MoldATSA operează cu o eficiență de aproape șase ori mai mică decât în UE
MoldATSA se situează sub media furnizorilor de servicii de navigație aeriană din Uniunea Europeană în ceea ce privește numărul de zboruri IFR controlate per angajat, potrivit datelor din raportul EUROCONTROL ACE Benchmarking Report 2025 (date comparabile pentru 2023).
Consolidarea relațiilor bilaterale: Pretorul sectorului Rîșcani în vizită de lucru la Târgu Mureș
Pretorul sectorului Rîșcani , Mihail Furculiță se află într-o vizită de lucru în municipiul Târgu Mureș, România, la invitația autorităților locale, cu ocazia „Zilelor Târgumureșene”.