Maia Sandu s-a întâlnit cu James O’Brien, oficial al Departamentului de Stat al SUA

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, s-a întâlnit astăzi cu James O’Brien, secretar de stat adjunct pentru afaceri europene și eurasiatice în Departamentul de Stat al SUA, pentru a discuta despre parteneriatul strategic dintre cele două țări și sprijinul oferit de Statele Unite. Dialogul a vizat asistența americană pentru modernizarea economiei, securitatea energetică și consolidarea democrației.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 13 ianuarie 2025, 18:17
MS

Statele Unite rămân un aliat de încredere al Moldovei și un susținător al parcursului său european. Asistența americană acordată începând cu luna februarie 2022 se apropie de un miliard de dolari, iar contribuția totală la dezvoltarea Republicii Moldova depășește 2,6 miliarde de dolari.

Maia Sandu a evidențiat importanța continuării acestui parteneriat solid, inclusiv în contextul tranziției către o nouă administrație americană, reafirmând angajamentul de a întări cooperarea bilaterală pentru un viitor mai sigur și mai prosper.

În conformitate cu avizul Comisiei de la Veneția, Partidul Nostru a înregistrat un proiect de lege pentru a bloca votarea „la pachet” a candidaților internaționali în comisiile de vetting

Partidul Nostru a înregistrat în Parlament un proiect de lege pentru modificarea Legii privind evaluarea externă a judecătorilor și procurorilor, cu scopul de a alinia procedura de vetting la recomandările Comisiei de la Veneția și ale Direcției Generale Drepturile Omului și Statul de Drept a Consiliului Europei.