Inspectoratul General de Carabinieri al MAI are un nou conducător
Noul Comandant general al Inspectoratului General pentru Carabinieri, colonelul Dumitru Scurtu, a fost prezentat astăzi, colectivului IGC de către Ministrul Afacerilor Interne, Adrian Efros. Colonelul Dumitru Scurtu a fost numit în funcția de Comandant general al instituției pe un termen de 5 ani.
Comandantul general al Inspectoratului General de Carabinieri activează în subdiviziunile Ministerului Afacerilor Interne, începând cu anul 1999, ocupând de-a lungul timpului diverse funcții de execuții, inclusiv, de conducere. Începând cu 2021 deține funcția de Comandant adjunct al Inspectoratului General de Carabinieri, perioadă în care a înregistrat realizări notabile la menținerea, asigurarea și restabilirea ordinii publice.
Din anul 2022, Dumitru Scurtu a executat atribuțiile de serviciu ale Comandantului general al IGC având capacitatea de a executa calitativ sarcinile, indiferent de complexitate și dificultatea acestora.,
,,IGC are nevoie de un lider care să poată transforma, reorganiza și arăta eficiența carabinierilor, care au un rol important în asigurarea ordinii publice din țară. Am încredere în profesionalismul și în dedicația dumneavoastră. Doar prin efort comun vom atinge rezultate frumoase”, a subliniat ministrul Efros.
Colonelul Dumitru Scurtu a mulțumit pentru încredere și a dat asigurări că va continua bunele practici ale instituției, orientate spre binele și siguranța cetățenilor țării noastre, dar și să implementeze noi practici în linie cu standardele europene.
Încă doi copii s-au înecat, la Drochia și Nisporeni
Doi copii au murit, după ce s-au înecat în seara zilei de 25 iunie curent în bazinele acvatice din raioanele Drochia și Nisporeni.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.