Anchetă la Spitalul „Sfânta Treime” după ce un tânăr a fost răpus de cancer
La Spitalul Clinic Municipal „Sfânta Treime” din capitală va fi efectuată o anchetă amplă, după ce în spațiul public a apărut un filmuleț video cu un tânăr bolnav de cancer, acuzând medicii de neglijență. Pacientul a decedat în luna martie. Șeful adjunct al Direcției Generale Asistență Medicală, Vladimir Bolocan, susține că medicii au oferit tot ajutorul necesar lui Daniil, însă din nefericire, potrivit specialiștilor, în astfel de cazuri nu există tratament.
„Pacientul Daniil era bolnav de cancer într-un stadiu terminal al bolii. Și din păcate pentru astfel de cazuri nu există tratament și acest lucru este desigur foarte dureros. Familia a pierdut feciorul iubit. Republica Moldova a pierdut un băiat talentat, care era pasionat de robotică și care ar fi, cu siguranță, adus plus valoare țării noastre. Ne exprimăm condolențele față de familie și Dumnezeu să-i întărească, să le aline suferința. (…) Eu nu voi intra în mai multe detalii medicale legate de acest caz, că s-au făcut consilii medicale pentru a înțelege conduita. Nu știu de ce se vorbește de faptul că trebuia tratat în terapie intensivă, deși nu erau indicații, consiliile au venit cu recomandările respective. Astăzi am avut o discuție cu doamna doctor care a fost în toată această perioadă alături de Daniil și de familia lui. Dumneaei plânge foarte mult și chiar are gânduri să plece din sistem pentru că poate fi învinuită probabil de multe lucruri, numai nu de lipsă de empatie. (…) Despre alte video-uri cu persoane din rândul personalului auxiliar, cu ele cu siguranță vom avea discuții separate legate de cultura comunicării. Daniil nu a murit din cauza medicilor, dar din cauza unei boli incurabile. Ieri, imediat ce am primit de la colegii mei acest mesaj, am dispus o analiză mai amplă a cazului”, a menționat într-o declarație Vladimir Bolocan, citat de Realitatea.MD.
Șeful adjunct al Direcției Generale Asistență Medicală îndeamnă părinții lui Daniil să discute cu conducerea instituției medicale, dar și cu responsabilii direcției, pentru a clarifica situația.
Menționăm că un tânăr de 20 de ani, care lupta de mai bine de un an cu osteosarcomul, a fost răpus de boală. Rudele au publicat un mesaj în care Daniil povestește despre perioada petrecută în spital, rugând, de asemenea, medicii să fie mai empatici cu persoanele bolnave.
(VIDEO) Drum modern de peste 10 milioane de lei inaugurat în satul Taraclia, raionul Căușeni prin „Satul European”
Un drum local din satul Taraclia, raionul Căușeni, a fost transformat într-o arteră modernă de aproape 2,7 kilometri, în cadrul Programului „Satul European”. Lucrările au fost finalizate în aproximativ un an, iar valoarea totală a investiției depășește 10 milioane de lei.
Echipamentele militare care nu mai sunt folosite vor putea fi vândute. Parlamentul a adoptat legea
Echipamentele militare și alte bunuri din dotarea Forțelor Armate care nu mai sunt necesare pentru apărarea națională vor putea fi scoase din uz și vândute. Parlamentul a adoptat un proiect de lege care stabilește cum vor fi identificate și valorificate aceste bunuri.
Schimbare importantă pentru părinți! Concediul de maternitate și paternal va conta la pensie
Perioadele în care părinții beneficiază de indemnizații de maternitate și paternală vor fi luate în calcul la stabilirea stagiului de cotizare pentru pensie. Parlamentul a votat în prima lectură un proiect de lege care aduce mai multe garanții pentru angajații cu responsabilități familiale.