Maia Sandu a discutat telefonic cu Președintele Georgiei, Salome Zourabichvili
Președintele R. Moldova, Maia Sandu, a avut astăzi o convorbire telefonică cu Președintele Georgiei, Salome Zourabichvili. În cadrul discuției au fost abordate pregătirile ambelor țări pentru exerciții democratice importante din luna octombrie: alegerile prezidențiale și referendumul pentru aderarea la Uniunea Europeană în Moldova, precum și alegerile parlamentare din Georgia.
Maia Sandu a reiterat sprijinul ferm al Republicii Moldova pentru poporul georgian în lupta sa pentru democrație și aspirația de a deveni parte a marii familii europene.
Amintim că aderarea Georgiei la Uniunea Europeană a fost „oprită” în mod oficial, decizia fiind luată la summitul din 27 iunie, potrivit ambasadorului blocului comunitar de la Tbilisi, Paweł Herczyński. Totodată, au fost înghețate și fonduri de 30 de milioane de euro, destinate Ministerului Apărării.
Anunțul a fost făcut de emisarul UE la un eveniment din 9 iulie. Herczyńskii a mai spus jurnaliștilor că acestea nu sunt singurele măsuri pe care ar putea să le adopte blocul celor 27 de state membre, care monitorizează situația și ar putea veni cu noi decizii dacă „situația se va deteriora în continuare”.
Ambasadorul a descris decizia UE drept un răspuns la adoptarea de către parlamentarii georgieni a controversatei legi a „agenților străini”, cunoscut și sub denumirea oficială de lege privind „transparența influenței străine”. El a enumerat și alți pași luați de actuala guvernare de la Tbilisi, care în viziunea sa, sunt anti-democratici.
„Legea privind transparența influenței străine reprezintă un regres clar în nouă etape, iar retorica antioccidentală și antieuropeană este total incompatibilă cu obiectivul declarat de aderare la Uniunea Europeană", a declarat Herczynski, adăugând că decizia de a opri procesul de aderare a Georgiei la UE a fost luată pe 27 iunie.
Herczyński a declarat că speră că Tbilisi își va reconsidera unele dintre deciziile recente după formarea unui nou guvern în urma alegerilor parlamentare din octombrie.
Președintele georgian Salome Zurabishvili a calificat demersul UE drept „un răspuns” la „retorica și acțiunile antieuropene și antioccidentale” ale guvernului și ale partidului Visul Georgian, aflat la putere.
„În timp ce acesta este un răspuns la politica nesăbuită și ostilă a partidului de guvernământ față de (UE - n.r.), în același timp este un avertisment pentru public: partenerii noștri ne spun că „alegerea este a voastră” - fie Georgia obține un viitor european sigur, fie se izolează sub influența Rusiei”, a declarat Zurabishvili.
Prin contrast, președinta pro-occidentală Salome Zurabișvili vorbea într-un interviu de presă în februarie despre nevoia de a „reduce decalajul față de Ucraina și Moldova” în parcursul european.
Georgia a obținut statutul de țară candidată la UE în decembrie, dar nu a început încă negocierile de aderare propriu-zise, proces care ar putea dura ani de zile.
(VIDEO) Corpul de Control al premierului Alexandru Munteanu a demisionat
Corpul de Control al premierului a demisionat în această dimineață. Anunțul a fost făcut de prim-ministrul Alexandru Munteanu, în cadrul ședinței cabinetului de miniștri.
CEDO a înregistrat oficial cererea depusă de PLDM cu privire la privarea formațiunii de posibilitatea efectivă de a participa la competiția electorală
Partidul Liberal Democrat din Moldova informează opinia publică despre faptul că Curtea Europeană a Drepturilor Omului a înregistrat oficial cererea depusă de PLDM împotriva Republicii Moldova, atribuindu-i numărul de dosar 30421/25. Cererea vizează neadmiterea PLDM în procesul electoral aferent alegerilor parlamentare din 28 septembrie 2025 și privarea formațiunii de posibilitatea efectivă de a participa la competiția electorală.
Ministerul Sănătății emite aviz negativ pentru politica bugetar fiscală. Argumentele lui Emil Ceban
Ministerul Sănătății a emis aviz negativ la politica bugetar-fiscală. Urmare a reglementărilor, se va aplica 20% la medicamente, în anul 2027.