(FOTO) A doua echipă de pompieri moldoveni a pornit spre Grecia: „Mergeți cu o misiune umană, europeană și națională”
Alți 22 de pompieri moldoveni au plecat în Republica Elenă pentru a lupta cu incendiile de vegetație care afectează grav țara în această perioadă estivală.
Asta după ce, timp de două săptămâni, colegii lor din primul contingent au intervenit în cinci incendii de pădure și vegetație, desfășurate în condiții dificile, marcate de teren accidentat și temperaturi extreme. Printre cele mai solicitante misiuni s-a numărat intervenția din localitatea Polithea, unde focarele au fost lichidate în decurs de 30 de ore, în cooperare cu echipele elene.
A doua echipă a Inspectoratului General pentru Situații de Urgență a pornit astăzi spre Grecia, într-un moment în care focul continuă să amenințe vieți, păduri, locuințe și comunități întregi. Misiunea are loc în cadrul programului internațional de pre-poziționare, desfășurat sub egida Mecanismului de Protecție Civilă al Uniunii Europene.
La ceremonia oficială de detașare au fost prezente ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, și conducerea IGSU. În mesajul său adresat echipei de salvatori, ministra a subliniat angajamentul și responsabilitatea de care dă dovadă Republica Moldova pe plan european:
„Colegi, voi nu mergeți doar să stingeți incendii. Mergeți cu o misiune umană, europeană și națională. Mergeți să salvați oameni, să protejați natura și să demonstrați, încă o dată, că Republica Moldova este un stat responsabil, solidar și pregătit să acționeze umăr la umăr cu celelalte state membre ale Uniunii Europene.”
Salvatorii detașați astăzi îi vor înlocui pe cei 22 de pompieri, care au acordat sprijin autorităților elene în perioada 14–30 iulie 2025. Noua echipă va continua intervențiile alături de alți 323 de salvatori din România, Franța, Republica Cehă și Austria, în cadrul aceleiași misiuni internaționale, care se desfășoară până pe 17 august. Pompierii moldoveni vor fi implicați în acțiuni de monitorizare, patrulare și stingere a incendiilor în regiunile cu risc ridicat.
Misiunea este coordonată de Direcția Generală pentru Protecție Civilă Europeană și Operațiuni de Ajutor Umanitar (DG ECHO) și are ca scop creșterea capacității de reacție în caz de urgențe și consolidarea cooperării între echipele internaționale de intervenție.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.