Moldova îmbunătățește siguranța infrastructurii rutiere: domeniul va fi gestionat de Agenția Națională Transport Auto
Agenția Națională Transport Auto (ANTA) va fi responsabilă de gestionarea siguranței infrastructurii rutiere din Republica Moldova.
O decizie în acest sens a fost aprobată de Guvern.
Conform noilor atribuții, ANTA va efectua inspecții sistematice pe rețeaua de drumuri, va elabora rapoarte de analiză și va formula recomandări pentru administratorii de drumuri privind măsurile necesare de îmbunătățire a siguranței circulației rutiere.
În același timp, Agenția va asigura funcționarea Consiliului național pentru securitatea circulației rutiere, responsabil de promovarea și coordonarea politicii statului în domeniul siguranței traficului rutier.
Pentru a sprijini aceste activități, structura instituției va fi ajustată prin instituirea unor subdiviziuni specializate și extinderea numărului de angajați.
Reorganizarea va contribui la dezvoltarea unui sistem de management eficient, orientat spre reducerea accidentelor, protejarea vieții cetățenilor și alinierea la standardele europene în domeniul siguranței rutiere.
Agenția Națională Transport Auto este autoritatea care supraveghează respectarea de către operatorii de transport rutier a legislației în domeniu, precum și eliberează autorizații pentru desfășurarea activității de transport.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.