Maia Sandu și Igor Grosu, mesaj de Crăciun: Cu dragoste și recunoștință să ne bucurăm de sărbătoarea Nașterii Domnului
Președintele Maia Sandu și președintele Parlamentului, Igor Grosu, au venit astăzi, 25 decembrie, cu un mesaj de felicitare către cetățenii care sărbătoresc Crăciunul pe stil nou.
„Crăciunul este momentul care ne aduce mai aproape unii de alții, în căldura familiei și a celor dragi. Fie ca această sărbătoare să fie și pentru noi, ca țară, un prilej de unitate și speranță, care să ne reamintească că, prin bunătate și credință, putem construi împreună un viitor mai luminos.
Le mulțumesc cetelor de colindători care au trecut pragul Președinției în ajunul Nașterii Domnului, ca să ne bucure cu frumoasele colinde. Pentru că păstrează credința și duc mai departe tradițiile bogate ale neamului, suntem recunoscători Ansamblurilor „Codrencele”, „Crenguță de iederă” și „Doina Ișnovățului”, cercului de creație „Curcubeul”, grupului de chitariști „Unflok” și corului feminin de cameră „RENAISSANCE”, și artiștilor din Orchestra Prezidențială a Republicii Moldova. Crăciun fericit, dragi cetățeni!”, se arată în mesajul șefului statului, citat de Realitatea.MD:
Igor Grosu le-a dorit creștinilor să se bucure de magia Crăciunului și de timpul petrecut alături de cei dragi, oriunde ar fi.
„Dragi moldoveni, vă doresc să ne bucurăm de magia Crăciunului și de timpul petrecut alături de cei dragi, oriunde am fi, în casele noastre alături de copii sau peste hotare. Adunați în familie, alături de prieteni, să prețuim aceste momente unice, să ne deschidem larg inimile pentru bunătate, pentru cetele de colindători și cu dragoste și recunoștință să ne bucurăm de sărbătoarea Nașterii Domnului. Crăciun fericit!”, a declarat speakerul Parlamentului.
Tradițional, la 25 decembrie, mai mulți creștini din Republica Moldova sărbătoresc Nașterea Domnului pe stil nou. Crăciunul marchează naşterea de acum circa două mii de ani a lui Isus Hristos și este sărbătorit de credincioşii care se conduc de calendarul gregorian.
Ministerul Sănătății emite aviz negativ pentru politica bugetar fiscală. Argumentele lui Emil Ceban
Ministerul Sănătății a emis aviz negativ la politica bugetar-fiscală. Urmare a reglementărilor, se va aplica 20% la medicamente, în anul 2027.
Anastasia Taburceanu pleacă de la Moldatsa și promite să restituie sporurile salariale
Anastasia Taburceanu a anunțat că și-a depus cererea de eliberare din funcție și că va restitui toate sumele încasate sub formă de sporuri și adaosuri la salariul de bază pe perioada în care a activat în cadrul instituției.
Raport Promo-LEX privind finanțarea partidelor: Mai multe donații de la cetățeni și cheltuieli neraportate
Partidele politice din Republica Moldova încep să depindă mai puțin de finanțarea de la buget și atrag tot mai multe fonduri din donațiile cetățenilor. Este una dintre concluziile unui raport prezentat de Promo-LEX, care analizează modul în care au fost finanțate formațiunile politice în 2025.