Doi vitezomani nocturni, „vânați” cu TrueCam pe drumul de centură a municipiului Bălți
Noaptea trecută, pe drumul de centură a municipiului Bălți, doi șoferi au fost fixați încălcând regimul de viteză.
Primul a fost fixat la volanul unui Volkswagen cu care se deplasa cu 117 km/h. Acesta are 24 de ani și este locuitor al satului Țarigrad din raionul Drochia.
În alt caz, un tânăr de 22 de ani, originar din Bălți, se deplasa cu 116 km/h cu o Skoda.
În privința ambilor conducători auto urmează să fie aplicată sancțiunea suspendării exercitării dreptului special de a conduce vehicule pe un termen de la 30 la 45 de zile și amendă în mărime de până 2500 de lei.
(VIDEO) A încercat să obțină zeci de mii de lei de la o femeie de 89 de ani. Tânăr de 20 de ani, reținut la Bălți
Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii din Bălți, fiind suspectat că făcea parte dintr-o grupare care punea în aplicare escrocherii prin metoda „ruda implicată în accident”.
Vehicule dezmembrate și cu termenul de aflare în țară depășit, descoperite în cadrul unui control vamal
În urma unei acțiuni de control desfășurate de ofițerii Echipelor mobile ale Serviciului Vamal, au fost depistate mai multe mijloace de transport în stare parțial dezmembrată, introduse anterior pe teritoriul Republicii Moldova sub regim vamal de admitere temporară.
(VIDEO) Zeci de mii de euro, găsiți de vameși într-o ladă frigorifică, la Leușeni
Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, au deconspirat o tentativă de contrabandă cu 168.800 de euro într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.