Un tânăr a fost sancționat cu 8 luni de închisoare după ce a încercat să evadeze din arest
Un tânăr de 25 de ani a fost recunoscut vinovat de evadare din locurile de deținere și condamnat la 8 luni de închisoare, printr-o sentință emisă recent de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani.
Potrivit probelor administrate de procurori, la 10 iunie 2024, inculpatul, aflat în arest preventiv, a încercat să evadeze după o ședință de judecată, în timp ce era transportat înapoi către Penitenciarul nr. 13. Aflat în dubița autospecialei de tip „Ford Transit”, acesta a manifestat un comportament agresiv, reușind să forțeze grila și geamul vehiculului, strecurându-se în exterior în timp ce autospeciala se deplasa pe bulevardul Ștefan cel Mare din municipiul Chișinău.
Fapta infracțională a fost dejucată rapid de angajații Serviciului Escortă și Pază al BDE al DP Chișinău, care au intervenit prompt și l-au reținut în apropierea locului incidentului.
În cadrul ședinței de judecată, inculpatul a declarat că recunoaște în totalitate săvârșirea faptelor indicate în rechizitoriu, cauza în privința acestuia fiind examinată în procedură simplificată.
Sentința nu este definitivă și poate fi contestată cu apel.
(VIDEO) Zeci de mii de euro, găsiți de vameși într-o ladă frigorifică, la Leușeni
Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, au deconspirat o tentativă de contrabandă cu 168.800 de euro într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.
Percheziții CNA, la Taraclia. Președintele raionului și alți doi funcționari, suspectați de trucare a licitațiilor și abuz de serviciu
Ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurorii Procuraturii municipiului Cahul desfășoară astăzi percheziții într-o cauză penală pornită pe faptul unor presupuse acțiuni abuzive comise de președintele raionului Taraclia, în complicitate cu președintele Comisiei construcții și un specialist în domeniul achizițiilor publice.
Tânăr de 23 de ani din raionul Florești, prins cu zeci de pachețele de hașiș
Un tânăr de 23 de ani din satul Gura Căinarului, raionul Florești, a fost depistat de polițiști având asupra sa zeci de pachețele ce conțineau o substanță suspectată a fi hașiș.